Partnerem strony jest:

Oponeo.pl

Data produkcji opony


Data produkcji opony

Czy opony kupione w sklepie rzeczywiście są nowe? Jak długo mogą być przechowywane, zanim stracą na jakości? Sprawdź, co warto wiedzieć na temat wieku opon, ich zużywania się i jak sprawdzić ich okres przydatności.

Okres ważności opony

Istnieje międzynarodowa norma określająca ważność opony, która mówi, że oponę można przechowywać, transportować i sprzedawać przez okres 3 lat. Istnieje więc możliwość kupienia w sklepie opony dwuletniej, którą sprzedawca będzie traktował jako nową. Niektóre modele są objęte gwarancją na 6 lat, jednak dotyczy to opon z wyższej półki, a więc nie tylko najlepszych jakościowo, ale również najdroższych. Mimo tego po upływie okresu ważności rzadko kiedy wymienia się opony – zazwyczaj jeździmy na nich dopóty, dopóki pozwala na to wysokość bieżnika. Wiek, który całkowicie dyskwalifikuje opony, to 10 lat – po upływie tego czasu ogumienie zdecydowanie traci na przyczepności i staje się mocno narażone na pękanie.

Oznaczenie

Aby sprawdzić datę produkcji opony, należy odnaleźć odpowiednie oznaczenie na jej boku. Składa się ono z 3 lub 4 cyfr. Jeśli jest trzycyfrowe (np. 168) – opona została wyprodukowana jeszcze w latach dziewięćdziesiątych, więc nie nadaje się już do użytku. W przypadku oznaczenia czterocyfrowego dwie ostatnie cyfry będą oznaczały rok, natomiast dwie pierwsze – tydzień danego roku. A więc jeśli opona ma oznaczenie np. 1207, to wyprodukowano ją w 12 tygodniu 2007 r.

Różne daty produkcji opon

Wiemy już o tym, że istnieją nawet dwuletnie opony, które spokojnie można potraktować jako nowe. Niestety zdarzają się również sprzedawcy, którzy jako jeden komplet sprzedają egzemplarze o różnych datach produkcji. Takich sytuacji lepiej unikać, nawet jeśli wszystkie poszczególne opony są na gwarancji i pod innymi względami wydają się identyczne. Najprawdopodobniej data ich ważności będzie bowiem taka jak najstarszej opony w komplecie. Mogą też pojawić się drobne, niewidoczne gołym okiem różnice, które w przyszłości będą źle wpływały na trzymanie się drogi.

Wysokość bieżnika

Ostatecznym kryterium przydatności opony do użytku jest wysokość bieżnika. Najlepiej sprawdzać ją w miejscu oznaczonym z boku opony za pomocą trójkąta – to tzw. TWI (tread wear indicator). Minimalna dopuszczalna wysokość bieżnika w Polsce to 1,6 mm, choć jest to wartość krytyczna – już przy bieżniku 3-4 mm opona zdecydowanie traci na przyczepności, dlatego nie powinniśmy stosować jej jako zimowej. Dla porównania, nowe opony mają zazwyczaj bieżnik o wysokości 8-9 mm. Aby skutecznie kontrolować wysokość bieżnika, warto zaopatrzyć się w specjalne urządzenie zaprojektowane do tego celu (kosztuje ok. 15 zł) i dokonywać pomiarów jak najczęściej. Należy też pamiętać, żeby mierzyć bieżnik w kilku punktach obwodu opony, co pozwala upewnić się, czy zużywa się on równomiernie.

Polskie prawo nie jest zbyt restrykcyjne pod względem dopuszczalności opon do codziennego użytku. Warto jednak zmieniać ogumienie na tyle często, aby zachowało swoje właściwości, odpowiednią przyczepność i pozwalało dobrze prowadzić auto. Jeśli nie ze względu na przepisy, to dla własnego bezpieczeństwa i komfortu.