Partnerem strony jest:

Oponeo.pl

Zamienniki opon – zasady doboru


Zamienniki opon – zasady doboru

Przy wyborze zamienników często pojawia się pojęcie średnicy zewnętrznej. Jak ją obliczyć i jak dobrać zamienniki opon? 

Średnica zewnętrzna opony


Średnicą zewnętrzną opony nazywamy jej całkowitą wysokość. Wartość ta nigdy nie pojawia się w sposób bezpośredni w zapisie rozmiaru. Liczymy ją od ziemi do czoła bieżnika (górnej krawędzi opony). Jest wyrażona w milimetrach.

Przykład: Posiadam zamontowane fabrycznie opony 185/65 R14. Myślę o zmianie felg na większe (np. 15 calowe). Chciałbym również zastosować szersze opony. Słyszałem, że po takiej zmianie licznik zaczyna przekłamywać. Czy to prawda?

Generalna zasada doboru zamienników brzmi następująco: średnica zewnętrzna opony nie powinna być mniejsza o 2 procent ani większa o 1,5 procent od średnicy zewnętrznej opony oryginalnej. Stosując się do tej zasady, możemy być pewni, że przekłamania prędkościomierza będą niewielkie. Mogą odpowiadać różnicy w średnicy naszego zamiennika w stosunku do opony oryginalnej.

Zgodnie z  zasadą, chcąc zwiększyć minimalnie szerokość opony przy jednoczesnym zwiększeniu średnicy felgi o cal, najlepiej będzie zastosować oponę 195/55 R15. Średnica zewnętrzna zamiennika jest w tym wypadku większa o 0,1 procenta, a różnica wskazań prędkościomierza zbliżona do różnicy pomiędzy średnicą zamiennika i opony oryginalnej. Wynosi ona 0,8 procent.  

Musimy pamiętać, że jeśli średnica zamiennika będzie większa od średnicy oryginalnej to licznik będzie przekłamywał na plus (przy prędkości 60km/h licznik pokaże 63km/h) i odwrotnie – gdy zamiennik jest mniejszy, licznik będzie przekłamywał w dół.

Jak szerokie opony mogę zastosować?

 

Szerokość opony zależy od szerokości felgi. Poniższa tabela ukazuje dopuszczalne rozmiary opon w zależności od felg, wg Niemieckiego TÜV.
 
Dopuszczalne rozmiary opon w zależności od zastosowanych felg według Niemieckiego TÜV.
Należy pamiętać, że tabela podaje wartości skrajne dla poszczególnych rozmiarów. W razie wątpliwości możesz się skontaktować ze specjalistami. 
Zmiana szerokości opony musi iść w parzę z odpowiednia zmianą wysokości profilu opony. Dla uproszczenia – wraz ze zmianą szerokości opony o jeden rozmiar (np. ze 185 na 195) profil opony także zmieniamy o jeden (np. z 65 na 50). Analogicznie w odwrotnym przypadku  - zwężenie szerokości musi wiązać się ze zwiększeniem profilu.

Przykładowo:

Rozmiar źródłowy:185/65 R14
Zamiennik szerszy - 195/60 R14
Zamiennik węższy - 175/70 R14

Przykład: Obecnie posiadam opony 205/65R15 95H czy mogę je zastąpić rozmiarem 225/55R16 91H?

Nie. Zalecany przez producenta indeks nośności wynosi 95. Nie wolno nam korzystać z opon o niższym indeksie. W tym przypadku największe dopuszczalne obciążenie opony to 690 kg na oponę. Wartość ta dla indeksu nośności 91 wynosi 615 kg. Wybór opony o niższym indeksie (niż zalecany przez producenta) można przyczynić się do tragedii – opona może „wystrzelić”. W najlepszym razie musimy liczyć się z mandatem – używanie opon o niższym niż podany przez producenta indeks nośności jest niezgodne z prawem.
Pamiętaj! Należy zawsze dobierać opony o takim samym, bądź wyższym indeksie nośności.

Co oznacza plus size1, plus size2, plus size3?

 

Jest to metoda opisywania zakresu zmian rozmiarów w obrębie kół.

Plusize 0 – wymusza pozostanie w zakresie fabrycznego rozmiaru koła. Szerokość opony zmienia się maksymalnie o 10 mm (np. ze 195 na 205), wartość profilu tylko o 5, średnica felgi się nie zmienia.

Plusize 1 – zwiększenie szerokości opony o 10 mm, zmniejszenie profilu o 10 oraz zwiększenie średnicy felgi o 1 cal.
Plusize 2 – powiększenie szerokości opony o 20 mm, zmniejszenie profilu o 20, wielkość felgi zwiększona o 2 cale.
Plusize 3 – szerokość opony zwiększona o 30 mm, profil zredukowany o 30, felga zwiększona o 3 cale.

Uwaga! Założenia „plussizingu” są czysto teoretyczne. Nie uwzględniają specyfiki pojazdu. Przy dobieraniu zamienników należy zawsze stosować założenie dotyczące zgodności średnicy zewnętrznej opony oraz indeksów prędkości i nośności.