Partnerem strony jest:

Oponeo.pl

Opony Hankook

Logo Hankook

Kraj pochodzenia

Hankook Tire Manufacturing to znana firma produkująca opony, która powstała w Korei Południowej. Jest to największa i najstarsza firma oponiarska w tym kraju.

Historia Hankook

Historia firmy zaczyna się w 1941 roku. Początkowo przedsiębiorstwo nosiło nazwę Chosun Tire Industrial Co. LTD, powstało w trudnych czasach japońskiej okupacji. Produkcja pierwszych opon w fabryce w Yeongdeungpo rozpoczęła się rok przed odzyskaniem niepodległości przez Koreę. Firma budowała swoją pozycję od zera i powoli zdobywała miejsce na rynku. Stopniowo zyskiwała zarówno wykwalifikowane kadry, jak i nowoczesne technologie, a także wdrażała skuteczne strategie biznesowe.

Rozwojowi przedsiębiorstwa pomógł rozkwit przemysłu motoryzacyjnego, który nastąpił w latach pięćdziesiątych. Przejawem postępu był eksport pierwszych opon marki Chosun na rynek azjatycki. Kiedy sześć lat później spółka zadebiutowała na Koreańskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, nazwa firmy została zmieniona na Hankook Tire Manufacturing. Przedsiębiorstwo sukcesywnie otwierało kolejne fabryki w Incheon i Daejeon, gdzie powstał wówczas największy zakład wytwarzający opony na świecie. Doskonałe zaplecze ułatwiło przedsiębiorstwu zdobywanie nowych rynków. W 1980 roku firma osiągnęła ponad 100 milionów dolarów obrotu eksportowego. Takie wyniki umożliwiły otworzenie przedstawicielstwa w Stanach Zjednoczonych – Hankook Tire America Corporation.

Hankook przywiązywało bardzo dużą wagę do prowadzenia programów badawczych. W 1982 powstał Centralny Instytut Badawczy w Daejeon. Następnie w mieście Arkon w stanie Ohio, centrum światowego oponiarstwa, powstał Arkon Technical Center. Był to pierwszy obiekt należący do Hankook, który znajdował się po drugiej stronie Oceanu. W latach dziewięćdziesiątych Hankook skierował swoją ekspansję w kierunku Chin i założył filię w Pekinie. Południowokoreańska firma dotarła również do Europy, tworząc nowe centrum badawcze w Hanowerze w Niemczech. Dzięki tym działaniom w 1995 roku obrót eksportowy spółki przekroczył granice pół miliarda dolarów.

Na przełomie tysiącleci firma otworzyła Europejskie Centrum Dystrybucji w Rotterdamie. Bardzo ważnym momentem w rozwoju przedsiębiorstwa było porozumienie z koncernem Michelin, dzięki któremu Hankook otworzył szereg nowych filii w Europie – we Francji, Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Rosji oraz Turcji. W 2007 roku rozpoczęto produkcję opon tej marki w fabryce na Węgrzech. Zakład, który powstał w miejscowości  Dunaujvaros, to imponujący obiekt obejmujący powierzchnię 560 tys. metrów kwadratowych, a jego budowa kosztowała ponad 500 milionów euro. Już w chwili uruchomienia fabryka była w stanie produkować 15 tysięcy opon dziennie. Dzięki tej inwestycji Hankook zdobyło swoją obecną pozycję na rynku.

Hankook obecnie

W tej chwili Hankook znajduje się na siódmej pozycji wśród koncernów oponiarskich. Każdego roku produkuje około 50 milionów opon. Zatrudnia 14 tysięcy pracowników. Ogumienie tej marki stanowi oryginalne wyposażenie samochodów takich jak Opel, Kia, Audi, Chevrolet, Chrysler, Ford i Hyundai. Obecnie firma posiada dwie fabryki w Korei Południowej, po jednej na Węgrzech, w Indonezji i w USA oraz 3 na terenie Chin. Hankook prowadzi również współpracę z niemieckim koncernem Hamann Motorsport. Opony Hankook są wykorzystywane na potrzeby wyścigów Asian i American Le Mans Series. Produkty koreańskiego przedsiębiorstwa są znane z wysokiego poziomu bezpieczeństwa oraz dużej wytrzymałości. Można je kupić w 180 krajach całego świata.

Ciekawostki

Hankook oznacza w języku koreańskim Koreę Południową.
Pierwsza zagraniczna filia firmy została otwarta w Kuwejcie, a pierwszym rynkiem eksportowym był Pakistan.

Modele opon Hankook