Partnerem strony jest:

Oponeo.pl

Opony Dębica

Logo Dębica

Kraj pochodzenia

Dębica S.A. jest polskim producentem opon oraz prefabrykatów, które przeznaczonych do produkcji opon. Główna siedziba firmy znajduje się w Dębicy.

Historia Dębicy

Marka jest obecnie jedną z największych polskich firm oponiarskich. Firma ta zaczęła swoją działalność już około 1937 roku. Nazwa pochodzi bezpośrednio od miejsca, gdzie powstała, czyli od miasta Dębicy, położonego w południowo-wschodniej Polsce.

Fabrykę opon w Dębicy budowano przez około 2 lata i była to część największej inwestycji drugiej Rzeczpospolitej – Centralnego Przemysłu Okręgowego. Twórcami projektu technologicznego byli Amerykanin Edgar Hoover oraz Polak Edward Wróblewski, kierownik działu budowlanego poznańskiego Stomilu.

Pierwsza opona została wyprodukowana dokładnie 30 marca 1939 roku, a samą fabrykę otworzono około 4 dni później. Pierwsza nazwa zakładu to po prostu Fabryka Gum Jezdnych.

Przedsiębiorstwo bardzo szybko zaczęło się rozwijać, a jego wyroby były przeznaczone głównie do wspierania polskiej armii. Niestety moment największego rozwoju zatrzymała druga wojna światowa.

Wtedy to właśnie fabrykę sprzedano niemieckiemu koncernowi, który zmienił jej nazwę na Posener Gummiwerke.

Kiedy wojna została zakończona postanowiono przywrócić fabryce dębickiej dawną świetność. Była to bardzo dobra decyzja, na której skorzystali właściciele oraz pracownicy.

W PRL fabryka została objęta gospodarczym planem. Z racji dużych zamówień postanowiono ja unowocześnić. Zakupiono nowoczesne maszyny, które były bardziej wydajne i mogły sprostać wzrastającemu popytowi.

W latach 1986 i 1987 fabryka została wyposażona w kolejne maszyny, które produkowały opony ciężarowe i rolnicze, dzięki temu pracę otrzymało około 700 osób.

Po reformacji, w roku 1994, fabryka została przekształcona w spółkę skarbu państwa i trafiła na Giełdę Papierów Wartościowych, gdzie po niecałych 12 miesiącach sprzedano pakiet zagranicznemu inwestorowi The Goodyear Tyre & Rubber Company.

Współpraca tak bardzo się opłacała polskiej fabryce, że została przekształcona struktura organizacyjna firmy. Wprowadzono do produkcji nowoczesne technologie, rekomendowane przez zagranicznego właściciela.

Dębica Obecnie

Na dzień dzisiejszy fabryka Dębica jest jedynym zakładem pod marką Goodyear w Europie, który produkuje nowoczesne ogumienie dla rolnictwa.

Warto również wiedzieć o tym, iż zakład produkcyjny Dębica jest największym w Europie i trzecim na świecie zakładem marki Goodyear.

W ciągu roku w fabryce produkuje się około 15 milionów opon, które przeznaczone są do samochodów klasy średniej, samochodów miejskich, sportowych oraz pojazdów kompaktowych i dostawczych.

Dębica ciekawostki

  • The Goodyear Tire & Rubber Company ogłosił, iż ma nowy plan rozbudowy fabryki opon w Dębicy, który zakłada przekształcenie jej w największego dostawcę opon na świecie.
  • Szacowana wartość rozbudowy zakładu ma wynieść około 20 mln dolarów, a inwestorzy mają otrzymać zwolnienie podatkowe.
  • Dębica, poza oponami sygnowanymi własnym logo, wytwarza też produkty marek takich jak Goodyear, Fulda, Sava oraz Dunlop.
  • Ogumienie wyprodukowane w Dębicy trafia między innymi na rynek Niemiecki, Brytyjski, Turecki, a także do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.