Partnerem strony jest:

Oponeo.pl

Opony Zeetex

Logo Zeetex

Kraj pochodzenia

Marka Zeetex to marka pochodząca ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, której właścicielem jest spółka Zafco mająca swoją siedzibę w Dubaju, w specjalnej strefie ekonomicznej Jebel Ali. Obecnie spółka posiada oddziały na całym świecie.

Historia Zeetex

Maka Zeetex potrzebowała dwadzieścia lat – a patrząc na długą historię przemysłu oponiarskiego jest to bardzo krótki okres czasu – na zbudowanie swojej silnej pozycji na rynku. Zanim spółka stworzyła swoją własną markę opon, to w 1996 roku zaczęła współpracować z włoskim gigantem Pirelli. Stała się wtedy jego dystrybutorem na rynek afrykański. Był to pierwszy partner firmy z Dubaju, a niedługo potem nawiązała współpracę z takimi firmami jak Hankook, Nitto czy Nexen. Już dwa lata po rozpoczęciu współpracy z gigantem z Włoch firma mogła się pochwalić obrotami wynoszącymi około 27,5 mln dolarów dzięki sprzedaży opon w czternastu krajach Bliskiego Wschodu i północnej Afryki, czemu otrzymała nagrodę Arco Europa Gold Star Award. Dzięki szybkiemu i skutecznemu rozwojowi sieci dystrybucji, która rozszerzała się na kolejne kraje, takie jak Brazylia, Panama, Ekwador czy Stany Zjednoczone, szefostwo spółki postanowiło poszerzyć ofertę i stworzyć własną markę opon. Tak narodziła się marka Zeetex, którą oficjalnie zaprezentowano w 2002 roku. Założenia wstępne były proste. Miała być to marka adresowana do miłośników jazdy za rozsądne pieniądze. Była reklamowana hasłem „A New Revolution”. Marka debiutowała od opon letnich dla samochodów osobowych by następnie wprowadzać na rynek ogumienie dla samochodów terenowych, małych i dużych samochodów ciężarowych, a także opony całoroczne i zimowe. Dzięki sieci dystrybucyjnej spółki marka Zeetex wprowadziła swoje opony na rynki afrykańskie i bliskowschodnie. W 2004 roku marka stała się dostępna również w Ameryce Południowej i USA, a ośrodki te zostały uznane za strategiczne dla rozwoju firmy. Następnie firma poszerzyła swoją działalność od Tajlandię. W Europie marka zadebiutowała w 2007 roku, kiedy to dzięki współpracy z firmą S&H Tyres, jej opony stały się dostępne w Rosji, Serbii i Holandii. Aktualnie ogumienie tej marki można także nabyć w Polsce. Od 2008 roku firma współpracuje z japońską marką Toyo, a w 2009 roku spółka przełamała kolejną barierę, czyli miliard dirhemów obrotu, co można przeliczyć na około 275 milionów dolarów. W 2011 roku Zafco ponownie rozszerzyło swoją działalność, tym razem o Indie, co zostało ogłoszone podczas indyjskich targów opon w 2011 roku. Wtedy także szefostwo marki zapowiedzieło plany wejścia w segment opon premium.

Zeetex obecnie

Poza fabryką w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, która ma magazyn na ponad milion sztuk, ogumienie marki Zeetex jest również produkowane w zakładach w Qingdao w Chinach.
W ostatnich latach Zeetex rozwija się niezwykle dynamicznie. W 2012 roku pozyskał markę Armstrong od firmy Pirelli. Wprowadzona została również na rynek europejski marka opon Otani, a w 2016 roku rozpoczęto produkcję opon Armstrong. Wdrożono też w życie plan utworzenia 65 punktów dystrybucyjnych w rejonie Zatoki Perskiej. Obecnie Zeetex produkuje opony dla samochodów osobowych, SUVów z napędem 4×4, samochodów dostawczych, ciężarówek i autobusów oraz opony zimowe.

Zeetex ciekawostki

  • Obecnie Zafco posiada punkty dystrybucyjne aż w 85 krajach.
  • Niezależne testy magazynu Auto Bild pokazują, że opony marki Zeetex dorównują oponom klasy premium w teście suchego i mokrego hamowania i jednocześnie są wyjątkowo ciche.
  • Przeprowadzone w Niemczech testy wskazują że oferują one najlepszą proporcję ceny do przebiegu.
  • Zafco poza oponami, produkuje także akumulatory oraz smary.
  • Marka ta stawia na ekologię, ich opony posiadają małe opory toczenia, dzięki czemu przyczyniają się do oszczędności paliwa, jednocześnie nie tracąc komfortu i bezpieczeństwa jazdy.

Modele opon Zeetex