Partnerem strony jest:

Oponeo.pl

Opony Fulda

Logo Fulda

Kraj pochodzenia

Fulda Reifen to największy niemiecki producent opon pneumatycznych, znany powszechnie jako Fulda. Firma dzięki nowoczesnej i zaawansowanej technologii produkcji opon do pojazdów osobowych, ciężarowych, jak i dostawczych, zyskała uznanie wśród kierowców nie tylko w swoim kraju, ale również na świecie. Obecnie siedziba spółki znajduje się w Hanau w południowej części Niemiec.

Historia

U progu XX wieku w miejscowości Fulda niedaleko Frankfurtu, dwaj biznesmeni Gustav Becker oraz Moritz Hasenclever założyli przedsiębiorstwo, które w przyszłości miało stać się jednym z największych producentów ogumienia na świecie. Gummiwerke Fulda, jak wówczas nazywała się spółka Moritza Hasenclevera i Gustava Beckera, ruszyła z produkcją już w 1901 roku. Początkowo ta niemiecka firma oferowała jedynie gumowy asortyment codziennego użytku. Dopiero w 1906 roku Fulda uruchomiła produkcję opon dla rowerów, samochodów i motocykli. Sporym sukcesem komercyjnym spółki okazały się opony rowerowe Fulda Diadem oraz opony ciężarowe Sembusto. W 1919 roku w związku z dużym sukcesem firmy w produkcji opon dla pojazdów silnikowych, szefowie Fuldy skupili się tylko i wyłącznie na produkcji ogumienia, rezygnując z wytwarzania innych produktów. W 1921 roku po pierwszej wojnie światowej, model opony Fulda Riesenkissenreifen przeznaczony dla samochodów ciężarowych podbił serca wielu kierowców w Europie. W latach 20. i 30. XX wieku Fulda opatentowała jeszcze trzy inne modele opon – pneumatyczny Elastic, w pełni gumowy Parabel oraz Luxus z charakterystycznym białym bokiem. Druga wojna światowa odcisnęła znaczne piętno na dorobku Fuldy, która pomimo zniszczeń uruchomiła produkcję opon już w 1946 roku. Lata powojenne to okres odbudowy i znacznych sukcesów firmy, takich jak pierwsze zimowe opony marki Fulda, czy inauguracja opon Diadem. W 1962 roku Fulda pod skrzydłami swojego nowego udziałowca – koncernu Goodyera staje się czołowym graczem w segmencie opon niskoprofilowanych, oferując swoim klientom Y2000. Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych Fulda opatentowała nowe modele opon, takie jak terenowe Campo 4×4, zimowe Kristall 3000, czy wyczynowe Cerat Extremo. U progu XXI wieku firma na nowo podejmuję współpracę ze swoim dawnym wspólnikiem – Maybach i razem z nim tworzy prototyp coupe Exelero.

Fulda obecnie

Fulda jest obecnie czołowym niemieckim producentem opon, zatrudniającym około 1800 pracowników. Posiada 13 fabryk, które rocznie potrafią wyprodukować nawet do 8 milionów opon, z przeznaczeniem na rynek europejski. W ofercie firmy należącej obecnie do amerykańskiego producenta ogumienia Goodyear Tire and Rubber Company, dostępne są opony dla samochodów osobowych, z napędem na 4 koła, dostawczych, ciężarowych, a nawet dla pojazdów rolniczych. Fulda wyróżnia się na tle innych koncernów oponiarskich tym, że wykorzystuje w produkcji opon zaawansowane technologicznie bieżniki i wytrzymałe połączenia gumowe.

Ciekawostki

  • Założony w 1900 roku koncern Fulda początkowo oferował swoim klientom podeszwy do butów, podkładki do butelek, czy dywaniki.
  • Pierwsze opony marki Fulda przeznaczone były do pojazdów niesilnikowych, takich jak powozy konne i wózki dziecięce.
  • Wprowadzony w 1921 roku przez markę Fulda nowatorski model opony Riesenkissenreifen umożliwiał jazdę z prędkością 40 km/h, co w ówczesnych czasach wydawało się niesamowitym wyczynem.
  • Po drugiej wojnie światowej w niemieckich kinach wyświetlane były pierwsze reklamy Fuldy, które przedstawiały cztery opony, bez samochodu, przemierzające ulice miast oraz wsi.