Partnerem strony jest:

Oponeo.pl
Fulda Kristall Control HP2

Fulda Kristall Control HP2 - test opony

Opony zimowe Testy opon zimowych | Kalkulator opon

Fulda Kristall Control HP2 to opony zimowe będące drugą wersją popularnego i uznanego wśród kierowców modelu Fulda Kristall Control HP. Jak przystało na następcę, zachowują one wszystkie najlepsze cechy swojego poprzednika jednocześnie posiadając kilka ulepszeń. Jest to model klasy średniej przeznaczony dla kierowców szukających kompromisu pomiędzy ceną a jakością. Ich wybór jest bardzo szeroki, dostępne są bowiem w 35 rozmiarach od 15 do 18 cali.

Do ich produkcji opracowano nową ulepszoną mieszankę z dodatkiem krzemionki. Zastosowanie tego dodatku ma dwie poważne zalety. Po pierwsze zwiększa elastyczność i miękkość gumy podczas pracy w ujemnych temperaturach, co przekłada się na mniejsze skłonności do poślizgu i skrócenie drogi hamowania. Odpowiednia mieszanka ma w oponach zimowych bardzo duże znaczenie, ponieważ zbyt twarda guma traci na mrozie swoje właściwości. Drugą zaletą są mniejsze opory toczenia opony, co przekłada się zarówno na niższe zużycie paliwa, jak i mniejszy hałas podczas jazdy.

Konstrukcyjnie również dokonano poprawek. Fulda Kristall Control HP2, ciągle jest bardzo lekka tak samo, jak poprzedni model. Jednak dodatkowo powiększona została jej powierzchnia styku z nawierzchnią. Komora opony jest teraz bardziej szeroka i płaska, przez co większa część opony ma kontakt z drogą. Przekłada się to nie tylko na krótszą długość hamowania, ale również na jej żywotność. Nacisk rozłożony bardziej równomiernie i na większej powierzchni oznacza bardziej jednolite zużywanie się. Dzięki temu można na tych oponach przejechać więcej kilometrów przed koniecznością ich wymiany na nowe.

W 2017 roku opony zimowe Fulda w rozmiarze 215/65r16 zostały poddane testowi przez niezależne niemieckie stowarzyszenie ADAC. Zajęły w nim 9 pozycję na 16 testowanych produktów. Ustąpiły głównie droższym modelom z klasy premium. Potwierdzając tym samym, że są wyróżniającymi się oponami klasy średniej, na które warto zwrócić uwagę, szukając dobrych osiągów za rozsądną cenę.

Bieżnik Fulda Kristall Control HP2


Jednym z najważniejszych czynników zapewniających tym oponom popularność, jest doskonała przyczepność podczas jazdy na śniegu. Jest ona osiągana między innymi poprzez zastosowanie w nich technologii SnowCatcher. W środkowej części opony umieszczono zestaw rowków, których zadaniem jest gromadzenie śniegu podczas jazdy po zaśnieżonej drodze. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania modele serii ogumienia Fulda Kristall Control szczególnie wyróżniają się swoimi właściwościami podczas jazdy po mocno ośnieżonych nawierzchniach.

Innym innowacyjnym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnego typu trójwymiarowych lameli „Bubble Blades„. Tak jak w standardowych oponach duża ilość umieszczonych na bieżniku lameli ma zapewniać zwiększoną przyczepność na śliskich nawierzchniach podczas zimy. W tym przypadku czynnikiem, który wyróżnia je spośród rozwiązań innych producentów, jest ich trójwymiarowy kształt, który zawdzięczają umieszczonej we wgłębieniu lameli okrągłej wypustce. Jej zadaniem jest zagwarantowanie odpowiedniego kształtu bieżnika i utrzymanie jego sztywność, także podczas hamowania i wchodzenia w zakręty. Podczas jazdy samochodem te powszechne i dość standardowe manewry, związane są ze zwiększonym ryzykiem utraty kontroli nad pojazdem i wpadnięciem w poślizg, szczególnie na zaśnieżonej powierzchni. Fulda Kristall Control HP 2 znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia takiego zdarzenia.

Opinie o oponieFulda Kristall Control HP2


Andrzej napisał(a):

Opony bardzo fajne. Polecam.

Ocena: 5
Mariusz napisał(a):

Z czystym sumieniem polecam te opony pewne w prowadzeniu, bardzo dobrze zachowujące się na suchej i mokrej drodze, i co ważne nie powodują żadnego hałasu i szumu.

Ocena: 5
Jan XYZ napisał(a):

Opony świetne, polecam.

Ocena: 6
pedro napisał(a):

Świetne opony w dobrej cenie.

Ocena: 6
Tomasz napisał(a):

ogólnie opona bardzo bardzo przyzwoita.Jeszcze nie miałem okazji testować w pełnym śniegu czy błocie ale wydaje mi się, że będzie ok

Ocena: 5
Szymon napisał(a):

Opona sprawdza sie w krotkich jak i dlugich trasach. Cicha, skuteczna w zlych warunkach. Polecam. 🙂

Ocena: 5
Dymitr napisał(a):

Jestem zadowolony z zakupu. Obsługa bardzo pomocna i i miła. Planuję zakup opon na zimę do drugiego samochodu i na pewno skorzystam z pomocy tego serwisu.

Ocena: 5
pkrotki napisał(a):

Opony są generalnie ok, jestem z nich zadowolony. Dobry stosunek jakości do ceny.

Ocena: 5
mrluk napisał(a):

Opony Fuldy eksploatuję w kilku firmowych osobówkach. Wszyscy użytkownicy oceniają je bardzo wysoko.

Ocena: 4
Marcin napisał(a):

Przejechałem na nich ok. 1000 km. Z uwagi na wersję XL są nieco głośne – 72db, ale jest to znośne – nawet przy szybkiej jeździe na austostradzie to nie przeszkadza. Hamowanie na mokrej nawierzchni rewelacyjne – uratowało to życie jednego pacana który wyjechał wprost pod samochód z podporządkowanej i no i mój samochód. Samobójca to jakiś chyba był bo jeszcze pół metra i silnik mojej A6 wjechałby mu do kabiny. Śnieg spadł dzisiaj. Sprawdziłem jak samochód na hamuje na mokrym śniegu 7cm i wynik jest bardzo dobry, może nawet rewelacyjny. Trwałości nie oceniam bo to dopiero po 2 latach można zrobić. W mojej opinii bardzo dobre opony.

Ocena: 6

Etykieta Fulda Kristall Control HP2 dla rozmiaru 205/55 R16 94 V

C
C
72 dB dB

Etykiety opon stanowią ustandaryzowany system oznaczeń pozwalający zapoznać się z podstawowymi cechami oglądanego modelu. Wprowadzone zostały przez Unię Europejską w 2012 roku. Dzielą się na trzy kategorie:

  • Przyczepność na mokrej nawierzchni - Dobrze sprawdza się na drodze, na której zalega woda. Dzięki optymalizacji konstrukcji cechuje się satysfakcjonującymi parametrami hamowania na mokrej nawierzchni. Uzyskała bardzo przyzwoitą notę C,.
  • Efektywność paliwowa - Model Fulda Kristall Control HP2 uzyskał dobre wyniki w badaniach efektywności paliwowej. Kategoria C oznacza, że charakteryzują go umiarkowanie niskie opory toczenia. Dzięki temu można cieszyć się ze zredukowanego poziomu spalania oraz mniejszej emisji CO2 do atmosfery.
  • Generowany hałas

Opona może uzyskać ocenę w skali od A do F, w przypadku hałasu podawana jest konkretna liczba uśrednionych generowanych decybeli.

Opona w testach

Lewa kolumna oznacza miejsce w teście
7 Test opon zimowych ADAC 2018 w rozmiarze 205/55 R16
9 Test opon zimowych ADAC 2017 w rozmiarze 215/65 R16
11 Test opon zimowych ADAC 2021 w rozmiarze 225/50 R17
12 Test opon zimowych Auto Bild 2019 w rozmiarze 225/45 R17

Ocena klientów


6/6

Zobacz również opony