Partnerem strony jest:

Oponeo.pl

Opony Kleber

Logo Kleber

Kraj pochodzenia

Firma Kleber jest francuskim producentem opon klasy średniej. Została założona w miejscowości Colombes niedaleko Paryża i początkowo należała do amerykańskiej firmy Goodrich. W 1938 roku część udziałów w spółce została kupiona przez kapitał francuski, a w 1945 roku siedziba firmy została przeniesiona do samego Paryża. W 1981 roku większościowym akcjonariuszem zostaje francuski gigant z branży produkcji opon Michelin.

Historia Kleber

Korzenie marki Kleber sięgają 1910 roku, kiedy to uruchomiono pierwszy zakład produkujący opony. Początkowo równolegle do opon produkowano także inne wyroby gumowe, na przykład uszczelki i inne części do maszyn. W 1921 roku firma wypuściła na rynek opony Souple Corde, które były modelem z kordem bawełnianym. W 1930 roku fabryka poszerzyła ofertę o opony do samolotów Potez 540. Z kolei rok 1935 to debiut pierwszych opon terenowych wyprodukowanych przez Kleber. Rozwój firmy został zatrzymany przez wybuch drugiej wojny światowej, podczas której zakłady produkcyjne przedsiębiorstwa zostały zbombardowane. W 1945 roku zaraz po zakończeniu wojny spółka swoją siedzibę przeniosła do Paryża i to wtedy marka otrzymała nazwę Kleber-Colombes, co zapoczątkowało nowy etap rozwoju w historii firmy. Kleber był znany z innowacji i ciągłego poszerzania swojej oferty. W 1947 roku na rynek wprowadzono opony przeznaczone specjalnie do jazdy po śniegu. W 1951 roku przedsiębiorstwo wypuściło na rynek pierwsze opony bezdętkowe, a w roku 1960 oferta została poszerzona o opony radialne.

Kleber obecnie

Od 1981 roku marka Kleber należy do grupy Michelin. Jest to pierwszy w Europie i drugi na świecie koncern oponiarski pod względem wielkości produkcji. Tak duży inwestor zagwarantował firmie fundusze potrzebne do dalszego rozwoju oraz zapewnił dostęp do najnowszych technologii. Jednocześnie Kleber zachował swoją odrębność w strukturach koncernu. Pozwoliło to na kontynuowanie produkcji pod własną marką, dzięki czemu po dziś dzień pozostaje ona rozpoznawalna w Europie. W fabrykach powstają nowoczesne opony do aut osobowych oraz samochodów dostawczych, ale na tym asortyment firmy się nie kończy. Produkuje ona również opony do ciągników i innych pojazdów rolniczych. Opony tej marki słyną z wysokiego bezpieczeństwa nawet w trudnych warunkach drogowych. Dlatego cieszą się one popularnością w swojej klasie. Kleber współpracuje również bezpośrednio z producentami samochodów. Są one fabrycznym wyposażeniem m.in. w Citroenach (Berlingo, C3, C-Elysium) oraz Peugeotach (301, Partner).

Kleber Ciekawostki

W 1950 roku pracownik spółki Maurice Herzog stanął na czele francuskiej wyprawy w Himalaje, która miała na celu jako pierwsza na świecie zdobyć ośmiotysięcznik. Zakończyła się ona sukcesem i Herzog wraz z partnerem Louisem Lachenalem zdobyli Annapurnę będącą dziesiątą pod względem wysokości górę na Ziemi.

Wyprawa ta miała także dodatkowy związek z producentem opon. Herzog oprócz flagi francuskiej wniósł na szczyt flagę Kleber-Colombes i zrobił sobie z nią zdjęcie.

Nazwa Kleber-Colombes pochodzi od nazwy miejscowości, w której mieścił się pierwszy zakład produkcyjny i nazwy ulicy Avenue Kleber, przy której znajdowała się centrala firmy po przenosinach do Paryża.

Od początku istnienia firmy, cechą charakterystyczną reklam Klebera były występujące w reklamach psy. Pojawiające się w nich rasy cyklicznie się zmieniały, był to między innymi chart i owczarek alzacki. Jednym z najbardziej charakterystycznych psów jest brązowo-biały bokser, który po raz pierwszy został maskotką w 1971 roku, a później jeszcze wielokrotnie pojawiał się w materiałach reklamowych firmy na przestrzeni lat.

Kleber dostarczał również opony do ponaddźwiękowych samolotów pasażerskich Concorde.