Partnerem strony jest:

Oponeo.pl

Opony Dayton

Logo Dayton

Kraj pochodzenia

Dayton to firma amerykańskiego pochodzenia założona w miejscowości Hamilton w stanie Ohio. Przez ponad 50 lat swojej działalności była niezależną firmą a następnie stała się częścią Firestone amerykańskiego giganta z branży opon. Pod koniec lat 80. Firestone, a tym samym Dayton, został przejęty przez japoński międzynarodowy koncern Bridgestone, największego producenta opon na świecie. Pozostaje jego częścią po dziś dzień jako osobna marka.

Historia marki

Firma została założona w 1905 roku, a jej założycielem był emerytowany amerykański żołnierz John C. Hooven. Przed założeniem Dayton prowadził on z sukcesami kilka innych lokalnych biznesów. Początkowo przedsiębiorstwo miało skupiać się na wytwarzaniu wyrobów gumowych. Pomysł włączenia do produkowanego asortymentu opon pochodził od Johna A. Macmilliana młodego wynalazcy, który później został prezesem zarządu firmy. Wskazywał on na ogromny potencjał, jaki niesie dopiero co powstający przemysł samochodowy.

Pomysł okazał się wielkim sukcesem i podjęto decyzję o budowie nowej fabryki przeznaczonej tylko do produkcji opon, którą uruchomiono w 1918 roku. Firma zaczęła dynamicznie się rozwijać wraz z rozwojem całego rynku motoryzacyjnego i stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych na amerykańskim rynku. Rozwój ten został zatrzymany na czas II wojny światowej, kiedy jej zakłady produkcyjne zostały przestawione na produkcję na potrzeby wojska.

Jednak zaraz po jej zakończeniu firma wróciła do swojej podstawowej działalności i dalej się rozwijała. W latach 50 podejmowano również decyzje o przejmowaniu innych przedsiębiorstw zajmujących się produkcją różnych wyrobów gumowych. W 1961 roku oddział Dayton produkujący opony został przejęty przez konkurencję, a dokładniej przez Firestone, jednego z największych amerykańskich producentów opon.

1988 rok to kolejna zmiana właściciela, tym razem to całe Firestone zostało przejęte. Kupującym był Bridgestone japoński potentat na rynku opon. Wraz z Firestone również Dayton stało się częścią dalekowschodniego koncernu i pozostaje nią do dzisiaj.

Marka obecnie

Bycie częścią wielkiego koncernu oznacza, że polityka Dayton podporządkowana jest polityce całej grupy kapitałowej. Jednak firma o ponad stuletniej tradycji związana z branżą motoryzacyjną prawie od samego jej początku zachowała swoją odrębność. Na rynku ciągle sprzedawane są opony pod marką Dayton zarówno modele przeznaczone dla samochodów osobowych, ciężarowych, jak i przyczep. Ważnym wydarzeniem dla firmy było wypuszczenie w 2015 roku nowego modelu z segmentu ekonomicznego Dayton Touring 2. Osiągnęły one sukces rynkowy, stając się ważną częścią oferty Bridgestone. Obecnie ich produkcja odbywa się nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w wielu zakładach Bridgestone na świecie między innymi w Polsce w Poznaniu.

Ciekawostki

Założyciel firmy początkowo nie planował produkować opon. Dayton Rubber Company, bo taka była jej pierwotna nazwa, początkowo wytwarzała szeroko pojęte wyroby z gumy. Oprócz uszczelek i innych gumowych elementów wykorzystywanych w maszynach przemysłowych znajdowały się wśród nich, takie produkty jak węże ogrodowe i płaszcze przeciwdeszczowe. Produkcja pierwszych opon rozpoczęła się kilka lat po powstaniu firmy.

Okresem, w którym Dayton nie produkował opon była również II wojna światowa. Podobnie jak wiele innych amerykańskich przedsiębiorstw przestawił się wtedy z produkcji cywilnej na wojskową. Wśród produktów dostarczanych armii były między innymi gumowe zbiorniki, kamizelki ratunkowe i pontony.

Firma od początku swojej działalności stawiała na innowacje. Między innymi była jedną z pierwszych w branży, która zaczęła produkcję opon bezdętkowych, a także niskociśnieniowych.