Partnerem strony jest:

Oponeo.pl

Opony Barum

Logo Barum

Kraj pochodzenia

Barum jest największym czeskim przedsiębiorstwem zajmującym się produkcją opon. Firma pochodzi z położonego na wschodnich Morawach miasta Zlin, gdzie mieściła się jej pierwsza fabryka. W 1966 roku oddano do użytku nowy zakład zlokalizowany w miejscowości Otrokovice, a w 1972 przeniesiono do niego całą produkcję. W 1993 roku spółka stała się częścią niemieckiej grupy Continental, ale opony ciągle wytwarzane są głównie na terenie Czech.

Historia Barum

Barum powstał w 1945 roku, kiedy w wyniku powojennej nacjonalizacji przejęto i połączono trzy fabryki opon Batę, Rubenę i Mitas. Wszystkie one pochodziły z Czechosłowacji a po połączeniu przyjęły nazwę Barum, Każde z tych przedsiębiorstw ma inną historię, największe z nich Bata powstało w 1894 roku jako producent butów. W 1924 roku wprowadziło ono do swojej oferty buty z gumowymi podeszwami, co było początkiem inwestycji tej firmy w przemysł gumowy. Dynamicznie rozwijająca się w tym czasie branża motoryzacyjna skłoniła właściciela do zaangażowania się w produkcję opon. Pierwsze z nich trafiły do sprzedaży 10 lat później w 1934 roku.

Rubena ma trochę krótszą historię, powstała bowiem kilkanaście lat później w 1908 roku jako producent różnego rodzaju wyrobów gumowych. Podobnie jak w przypadku Baty pod wpływem dynamicznie rozwijającej się motoryzacji podjęto decyzję o rozpoczęciu produkcji opon samochodowych. Pierwsze modele pojawiły się w ofercie przedsiębiorstwa w 1929 roku. Najmłodszy z całej trójki był Mitas został założony w 1933 roku jako podwykonawca wytwarzający opony dla francuskiej firmy Michelin.

Od początku swojego powstania Barum szybko się rozwijał. Dlatego, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na opony w 1966 roku w Otrokovicach otworzono kolejny nowoczesny zakład produkcyjny. W 1972 roku ostatecznie zamknięto stary zakład w Zlinie i całość produkcji przeniesiono do Otokovic. Odbywała się ona bez komplikacji, aż do upadku komunizmu i rozpadu Czechosłowacji. Wydarzenia te spowodowały konieczność dostosowania się przedsiębiorstwa do nowych warunków politycznych i ekonomicznych.

Barum obecnie

W 1992 roku firma Barum podpisała umowę o współpracy z niemieckim przedsiębiorstwem Continental AG a od 1993 roku spółka Barum należy do tej marki. Umożliwiło to nowe inwestycje i dostęp do najnowszych technologii. Dzięki czemu firma mogła kontynuować swój dynamiczny rozwój także po zmianie ustroju. W 1996 roku roczna produkcja opon osiągnęła prawie 6 milionów sztuk, a w 1999 roku przekroczyła 11 milionów. W 2017 roku w zakładzie usytuowanym w czeskiej miejscowości Otrokovice zatrudnionych było 4800 osób, a roczna produkcja opon wyniosła ponad 21 milionów.

Głównym produktem firmy są opony przeznaczone do pojazdów osobowych i ciężarowych, ale jest ona obecna również na rynku ogumienia przeznaczonego do maszyn rolniczych. Opony Barum są sprzedawane w całej Europie i są wyposażeniem fabrycznym wielu modeli samochodów m.in. kompaktowych Opli Astra IV oraz Volkswagenów Golf, CC i Beetle. Dzięki temu firma jest jednym z największych producentów opon samochodowych w regionie.

Ciekawostki

  • Barum tak jak wielu innych producentów ogumienia wspiera rozwój sportów motorowych. Od 1983 roku jest głównym sponsorem Barum Rally Zlín rajdu samochodowego odbywającego się w okolicach Zlina. Rajd zdobył bardzo dużą popularność nie tylko w Czechach, ale i w Europie stając się częścią Rajdowych Mistrzostw Europy.
  • Barum Rally Zlín ma również polski akcent w 1999 roku jego zwycięzcą został znany polski kierowca Janusz Kulig. Jego samochodem podczas tego wyścigu była Toyota Celica GT-Four.
  • Nazwa Barum pochodzi od połączenia pierwszych liter trzech przedsiębiorstw Baty, Rubeny i Mitasa, które po wojnie scalono w jedną firmę.

 

Strona producenta: www.barum-tyres.com