Partnerem strony jest:

Oponeo.pl

Opony Bridgestone

Logo Bridgestone

Kraj pochodzenia

Marka Bridgestone to jeden z czołowych liderów producentów opon na świcie. Przedsiębiorstwo to powstało w Japonii w mieście Kurume. Grupa powstała już 1931 roku i swoją działalność prowadzi do dziś z ogromnymi sukcesami. Bridgestone dzieli pozycję światowego lidera wraz z marką Michelin. Nazwa firmy pochodzi od nazwiska głównego założyciela. Nazwisko Ishibashi oznacza dosłownie ,”kamienny most” co w tłumaczeniu na język angielski i po przestawieniu dwóch wyrazów, daje pełną nazwę przedsiębiorstwa. Koncern Bridgestone produkuje również opony Firestone, Seiberling, Dayton Road King, Peerless, FireStop, Gilette.

Historia marki

Bridgestone i jego historia sięgają lat 20. XX wieku. To wtedy Shōjirō Ishibashi zaczął tworzyć tradycyjne japońskie obuwie, a później gumowe podeszwy do butów. Pierwsze opony rozpoczeto produkować dopiero od 1930 roku. Oficjalna spółka Bridgestone Tire Co. Ltd. została powołana do życia rok później. Następnym krokiem było przeniesienie siedziby spółki do Tokio. Kamieniami milowymi w historii marki były wyprodukowanie opony radialnej przeznaczonej do autobusów oraz samochodów ciężarowych w 1962 roku oraz do samochodów osobowych w 1964. Pierwsze fabryki, w których produkowane były opony Bridgestone, zlokalizowane były w Kurumie, Tokio oraz Yokohamie. Wraz ze wzrostem globalnej produkcji pojazdów, firma zaczęła produkować opony nie tylko w Japonii. Koniecznością stało się wtedy wdrożenie planu poprawy wydajności firmy, który przyczynił się do ujednolicenia standardów produkcji we wszystkich fabrykach. To z kolei doprowadziło do poprawy prestiżu firmy oraz do zwiększenia osiągnięć. W 1972 powstało w Brukseli specjalne przedstawicielstwo na kraje Europy. Wraz z końcem lat 70. Przedsiębiorstwo poszerzyło swoją działalność o produkcję felg aluminiowych. W tym czasie zaczęto także wprowadzać technologię przerobu zużytych opon na paliwo i dodatki do produkcji cementu. W latach 90. dwaj giganci Brisgestone i Firestone połączyli swoje siły, tworząc wspólny koncern Bridgestone/Firestone Inc.. W 1994 roku powstała Bridgestone/Firestone Europe S.A., na której siedzibę wybrano Brukselę. Przejęła ona odpowiedzialność za wszelkie czynniki jakościowe, logistyczne oraz sprzedażowe i zakupowe.

Marka obecnie

Dziś marka Bridgestone jest właścicielem wielu sklepów detalicznych, włączając ponad 2300 sklepów w Ameryce Północnej oraz ponad 700 sklepów w Japonii. Sprzedaż pod względem geograficznym prezentuje się w następujący sposób:

  • Ameryka Północna (44%),
  • Japonia (37%),
  • Europa (11%),
  • Afryka, obszary Azji (8%).

Dodatkowo firma posiada spółkę zajmującą się sprzedażą oraz centrum usług wspólnych, dlatego marka może prężnie się rozwijać i w usystematyzowany sposób tworzyć opony najnowszej generacji. Każdego roku sprzedaż firmy wzrasta, a koncern rozwija skrzydła w krajach na całym świecie. Do 2018 roku w Polsce powstały aż 4 fabryki opon tej marki. Ich lokalizacje to Poznań, Stargard, Żerów, Wolsztyn. O najwyższej klasie opon świadczą pozytywne opinie użytkowników oraz fachowców. Bridgestone zajmuje się dostarczaniem opon dla Audi, BMW, Lexusa, Hondy, Forda, Mercedesa-Benz, Opla, Seata, Volkswagena, Toyoty oraz Peugeota i Citroena.

Ciekawostki

Strona producenta: www.bridgestonetire.com

Modele opon Bridgestone