Partnerem strony jest:

Oponeo.pl

Test opon letnich ADAC 2019 w rozmiarze 185/65 R15

Opony zimowe

Początki wiosny charakteryzują się mało stabilną pogodą. Nie należy spieszyć się ze zmianą opon z zimowych na letnie, ale warto już teraz rozejrzeć się za oponami o dobrych parametrach, zanim nastąpi szczyt sezonu. Z pomocą przychodzi organizacja ADAC, prezentując test opon letnich w rozmiarze 185/65R15.

 

Rozmiar 185/65 R15 – do jakich pojazdów?

Opony w rozmiarze 185/65 R15 to opony o szerokości 185mm, 65 to profil, czyli wysokość boku opony, natomiast parametr R15 to podana w calach średnica felgi, na jaką pasuje dana opona. Taki rozmiar jest najczęściej stosowany w miejskich samochodach osobowych takich jak Alfa Romeo, Dacia Logan i Sandero, Hyundai i30, Fiat Punto, Volkswagen Golf czy Opel Astra. Przed zakupem wybranego modelu opony należy sprawdzić, czy będzie on pasował do naszego samochodu – wytyczne producenta znajdziemy w instrukcji, ewentualnie można spisać parametry opon z już posiadanego ogumienia.

 

Test ADAC 2019 – jaki model wygrał?

W 2019 roku na pierwszym miejscu zestawienia najlepszych opon w rozmiarze 185/65 R15 uplasował się Bridgestone Turanza T005 z oceną dobrą. Są to opony klasy premium, przeznaczone na różne – niekoniecznie równe – nawierzchnie. Innowacyjna budowa wzmocnionej stalowymi pasami osnowy gwarantuje doskonałe osiągi na suchej nawierzchni, stabilną jazdę i precyzyjne manewrowanie. Nowatorski wzór bieżnika kontroluje przepływ wody, doskonale odprowadzając ją poza oponę i zapewniając przyczepność na mokrej jezdni.

Na drugim miejscu podium znajdziemy model Vredestein Sportrac 5. Podobnie jak poprzednik, te opony również należą do klasy premium. Specjalne rowki bieżnika równomiernie rozprowadzają wodę, skracając drogę hamowania i zmniejszając ryzyko poślizgu. Dodatkowo zwiększona sztywność konstrukcji radialnej pozwala na bardzo powolne, równomierne zużywanie się bieżnika i niższą emisję hałasu w porównaniu do innych modeli.

Na trzecim miejscu testu opon ADAC znalazł się Michelin CrossClimate +. Jest to innowacyjna opona letnia z zimową homologacją. Opona otrzymała jedną z najwyższych not w historii testów ADAC, jeśli chodzi o zużycie bieżnika. Wielosezonowa mieszanka przystosowuje się do temperatury otoczenia, zapewniając długoletnią żywotność opony. Wysoką notę przyznano także za zachowanie opony na mokrej nawierzchni – sfazowane krawędzie bieżnika gwarantują konsekwentne utrzymanie toru jazdy oraz krótką drogę hamowania.

Zwycięzca testu
Bridgestone Turanza T005

Jeśli nie przekonują Cię przetestowane opony, możesz poszukać zamienników w innych
rozmiarach. Każdy model samochodu posiada alternatywy, które można założyć – zmiana może wpłynąć na właściwości jezdne i
pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy. Jeśli nie wiesz, jakie odpowiadają Twojemu modelowi,
sprawdź zamienniki opon dla rozmiaru 185/65 R15.