Partnerem strony jest:

Oponeo.pl

Opony Pirelli

Logo Pirelli

Kraj pochodzenia

Pirelli jest przedsiębiorstwem, specjalizującym się w produkcji opon pneumatycznych, pochodzącym z Włoch. W chwili obecnej, ta spółka akcyjna, swoją główną siedzibę ma w Mediolanie.

Historia Pirelli

Spółka Pirelli została założona w 1872 roku w Mediolanie przez młodego inżyniera, wizjonera – Giovanni Battistę Pirelli. Mimo, że miał tylko 24 lata, przewidział że przyszłość transportu będzie zależeć od gumy. Pierwsze opony trafiły na rynek w 1890, kiedy to wypuszczono partie opon Milano przeznaczoną dla rowerów. Po kolejnych 11 latach przygotowano opony samochodowe „Ercole”. Pirelli zaangażował się w promocję w trakcie wyścigów samochodowych, które po dziś dzień są bardzo popularne we Włoszech. Pomysł ten okazał się strzałem w dziesiątkę, gdyż już w 1907 roku samochód wyposażony w jego opony wygrał rajd Pekin – Paryż. Od tego czasu gumy tej marki zaczęły być wykorzystywane w autach Ferrari i Alfa Romeo oraz używane przez najlepszych kierowców wyścigowych tamtych czasów. Po pierwszych sukcesach, Pirelli rozpoczął ekspansję na kolejne rynki. Pierwsza fabryka Pirelli poza granicami Włoch została wybudowana w 1914 roku w Katalonii. Następnie, do 1920 roku, kolejne fabryki powstały w Grecji, Turcji, Niemczech, a także w Brazylii i Argentynie. Wielki sukces był możliwy do osiągnięcia ze względu na wielki rozwój popularności motoryzacji, a także przez zwiększające się zapotrzebowanie na gumę w różnych dziedzinach przemysłu na całym świecie. Przez cały okres istnienia Pirelli prezentowało mnóstwo nowinek technicznych, które pozwalały im na utrzymanie wysokiej pozycji na rynku. W 1927 spod ich rąk wyszła pierwsza na świecie opona diagonalna – Theh Superflex Stella Bianca, a po wojnie zaprezentowano oponę z pancerzem z tkaniny – Cintuarto CF67. Mimo ciężkich lat trzydziestych oraz wybuchu drugiej wojny światowej Pirelli zdołała utrzymać się na rynku. Nie przeszkodził jej także bardzo mocny konkurent w postaci firmy Michelin. Choć sprzedaż Pirelli mocno spadła, w latach 80, wraz z wynalezieniem przez Pirelli opon niskoprofilowych, wszystko wróciło do normy.

Pirelli obecnie

Obecnie, włoska firma jest piątym największym producentem opon na świecie. Firma wytwarza opony do samochodów osobowych wszystkich klas, a także do pojazdów ciężarowych, traktorów i motocykli. Opony Pirelli są montowane jako fabryczne w samochodach: Aston Martin, Audi, BMW, Daimler, Ferrari, Jaguar, Land Rover, Lamborghini, Maserati, Porsche, Volkswagen i Volvo. Oprócz opon firma patronuje specjalnym edycjom limitowanym Golfa GTI Pirelli, które powstały w 1983, 1999 i 2007 roku. Co roku wydawany jest również specjalny Kalendarz Pirelli, w którym znajdują się akty znanych modelek. Wydawnictwo to stało się legendarnym, gdyż nieustannie definiuje i dokumentuje zmieniające się kanony piękna.

Pirelli ciekawostki

  • Wspomniany wcześniej Kalendarz Pirelli jest bardzo prestiżowym wydawnictwem, gdyż trafia tylko do wybranych osób i do klientów firmy.
  • Firma nigdy nie miała szczęścia do fuzji i przejęć rywali. Współpraca z Dunlopem szybko się zakończyła, spór z Bridgestone o firmę Firestone został przegrany, a nieudana fuzja z niemieckim koncernem Continental, Pirelli stanęło na krawędzi bankructwa.
  • Pirelli przez pewien czas była jednym z największych producentów kabli światłowodowych (w 2005 roku ta cześć firmy została sprzedana Goldman Sachs).
  • U progu XXI wieku Pirelli zaprezentowało system zrobotyzowanej produkcji MIRS, z którego pomocą wyprodukowano ogumienie High Performance, a także opon Run Flat, które zapewniają jazdę po przebiciu i przy braku powietrza.
  • W 2011 roku marka stała się dostawcą opon dla zespołów Formuły 1.
  • Firma współpracuje z producentami gry Forza Motosport w celu oddania jak najlepszej fizyki zachowania się opon.

Modele opon Pirelli