Partnerem strony jest:

Oponeo.pl
Sava Eskimo HP2

Sava Eskimo HP2 - test opony

Opony zimowe Testy opon zimowych | Kalkulator opon

Firma Sava to słoweński producent ogumienia samochodowego, który współcześnie stanowi część amerykańskiego koncernu Goodyear. Słoweński producent dostarcza ogumienia klasy ekonomicznej, a więc zapewniającego optymalne parametry za przystępną cenę. W ofercie producenta znajdziemy opony zarówno do samochodów osobowych, dostawczych oraz ciężarowych.

Charakterystycznymi cechami omawianego modelu opon są:

  • skuteczność ruszania i prowadzenia na śniegu,
  • dobra przyczepność na mokrych drogach,
  • skuteczność hamowania w trudnych warunkach.

Propozycja słoweńskiego producenta wydaje się być interesującym rozwiązaniem dla tych, którzy poszukują dobrej jakości ogumienia zimowego, ale przy zachowaniu korzystnej ceny. Być może nazwa producenta nie jest zbyt rozpoznawalna, ale firma Sava opony produkuje już od 1920 roku. Dzięki współpracy z Goodyear, Słoweńcy mają możliwość implementacji amerykańskich technologii, które często trafiają do opon kierowanych na półki z ogumieniem klasy premium.


Czym wyróżniają się opony Sava Eskimo HP2? Model ten znajdzie uznanie szczególnie wśród tych kierowców, którzy preferują umiarkowanie dynamiczną jazdę - głównie po mieście. Opony zostały zaprojektowane w taki sposób, aby radzić sobie ze wszelkimi wyzwaniami, jakie stawia przed nami zima w warunkach miejskich. Kształt i rzeźba bieżnika gwarantują dobrą przyczepność do nawierzchni zaśnieżonej oraz mokrej. Ruszanie, przyspieszenie oraz prowadzenie na mokrej nawierzchni nie stanowi dla tego modelu większego problemu. Co ważne, producent wziął pod uwagę fakt, że warunki zimowe w mieście mogą być naprawdę zróżnicowane, dlatego opony zimowe Sava zachowują odpowiednią przyczepność także na drodze suchej, co wcale nie jest standardem wśród wszystkich "zimówek".


Czerpiąc technologię od amerykańskiego giganta, twórcy opon Sava zadbali o stworzenie odpowiedniej mieszanki gumowej, która pozwala Słoweńcom konkurować z innymi producentami ogumienia ekonomicznego. Sava Eskimo HP2 powstała w oparciu o specjalną mieszankę gumową, która pozwala zachować elastyczność opon nawet w najniższych temperaturach. Dzięki temu, opony pod wpływem ciężaru samochodu dostosowują się do nawierzchni, wywierając na nią nacisk największą możliwą powierzchnią. W efekcie poprawia się przyczepność opon podczas jazdy, ale także znacząco skraca się droga hamowania.


Kierowcy chwalą ten model opon za stosunek jakości do ceny. Minusem, który pojawia się szczególnie w kontekście poprzedniczek (Sava Eskimo HP), jest spory poziom hałasu generowany podczas szybszej jazdy.

Cechy charakterystyczne Sava Eskimo HP2:

  • skuteczność na suchej, mokrej i zaśnieżonej drodze;
  • materiał elastyczny i wytrzymały w niskich temperaturach;
  • umiarkowany komfort akustyczny.

Opony ekonomiczne Sava Eskimo HP2 dostosowane są do maksymalnej prędkości 210 km/h i nacisku nieprzekraczającego 615 kg. Niestety, dostępne są w dość wąskim wachlarzu rozmiarów - od 15 do 17 cali. Opony posiadają certyfikat unijny 3PMSF, dopuszczający ogumienie do użytkowania w warunkach zimowych.

Bieżnik Sava Eskimo HP2


W tym modelu opon zastosowano bieżnik kierunkowy, wyposażony w gęstą sieć lameli oraz liczne rowki w kształcie litery "W". Lamele wbijają się w nawierzchnię i zapewniają przyczepność na śniegu, zaś głębokie rowki o dużej przepustowością służą odprowadzaniu wody i błota podczas jazdy. Dzięki temu samochód zachowuje większą przyczepność, a ryzyko poślizgu hydrodynamicznego zostaje ograniczone. Całości dopełniają ostre krawędzie klocków bieżnika, które dodatkowo poprawiają przyczepność na drodze. Wytrzymała mieszanka gumowa pozwoli cieszyć się oponami przez długi czas, ponieważ bieżnik ściera się wolno i równomiernie.

Bieżnik Sava Eskimo HP2

Opinie o oponieSava Eskimo HP2


Waldek napisał(a):

Za krótko na pełną ocenę.

Ocena: 5
janek napisał(a):

Witam. Kupiłem chcąc oszczędzić. Opona jest zadawalająca. Za mały przejechany dystans aby coś konkretnego więcej napisać.

Ocena: 4
MarcinM napisał(a):

Polecam

Ocena: 5
Marta Zawisza napisał(a):

Opony Sava użytkuję już drugą zimę. Spisują się świetnie, dobra cena, dobra jakość. Samochodem poruszam się poza miastem, jak i w mieście, i nie mam do nich zastrzeżeń. Jestem zadowolona i szczerze polecam.

Ocena: 5
Ugi napisał(a):

Super miękka polecam.

Ocena: 5
Vladimir Dudka napisał(a):

Polecam opony

Ocena: 5
Paweł napisał(a):

Szczerze to nie widzę żadnych wad. Na błocie pośniegowym, jak i ubitym śliskim śniegu auto nie wpadło w poślizg przy wyprzedzaniu na krajowej 6 (trasa Słupsk-Lębork). Raz przy gwałtownym skręcie i ominięciu wysepki lekko zarzuciło mi tył, a tak to na tych oponach auto pewnie trzymało się drogi. Ja polecam. Jedyny minus to taki, że wiadomo na zimowych pali trochę więcej, jakieś od 1,5-2 litry na 100 km więcej paliwa.

Ocena: 5
Marcin Schmottermeyer napisał(a):

Świetnie się spisują na mokrej nawierzchni, śniegu, a także gdy warunki drogowe zmieniają się co kilka kilometrów ( np: w górach). Ja swoje opony przetestowałem podczas poprzedniej jesieni( listopad -grudzień), gdy w górach spadł pierwszy śnieg. Nie byłoby przesadą takie oto hasło: "Z Savą żwawo i bezpiecznie".

Ocena: 5
Tomasz Kurzydłowski napisał(a):

Polecam jak najbardziej te oponki, miałem różne opony od Michelin po Pirelli itp. , zdecydowałem się na Savy z polecenia znajomego i jestem zaskoczony tymi oponami pozytywnie!

Ocena: 5
Adam M. napisał(a):

Polecam. Bardzo dobra opona za rozsądną cenę.

Ocena: 5

Etykieta Sava Eskimo HP2 dla rozmiaru 205/55 R16 91 H

C
C
71 dB dB

Etykiety opon stanowią ustandaryzowany system oznaczeń pozwalający zapoznać się z podstawowymi cechami oglądanego modelu. Wprowadzone zostały przez Unię Europejską w 2012 roku. Dzielą się na trzy kategorie:

  • Przyczepność na mokrej nawierzchni - Dobrze sprawdza się na drodze, na której zalega woda. Dzięki optymalizacji konstrukcji cechuje się satysfakcjonującymi parametrami hamowania na mokrej nawierzchni. Uzyskała bardzo przyzwoitą notę C.
  • Efektywność paliwowa - Model Sava Eskimo HP2 uzyskał dobre wyniki w badaniach efektywności paliwowej. Kategoria C oznacza, że charakteryzują go umiarkowanie niskie opory toczenia. Dzięki temu można cieszyć się ze zredukowanego poziomu spalania oraz mniejszej emisji CO2 do atmosfery.
  • Generowany hałas

Opona może uzyskać ocenę w skali od A do F, w przypadku hałasu podawana jest konkretna liczba uśrednionych generowanych decybeli.

Opona w testach

(lewa kolumna oznacza miejsce w tescie)
6 Test opon zimowych ADAC 2017 w rozmiarze 215/65 R16
17 Test opon zimowych Auto Bild 2019 w rozmiarze 225/45 R17
9 Test opon zimowych ADAC 2020 w rozmiarze 205/55 R16

Ocena klientów


5/6

Zobacz również opony