Partnerem strony jest:

Oponeo.pl

Test opon zimowych ADAC 2022 w rozmiarze 215/60 R16

Opony zimowe

ADAC jest niemieckim automobilklubem, którego obszar działania obejmuje transport drogowy i sporty motorowe. Organizacja co roku wykonuje testy dotyczące bezpieczeństwa drogowego, m.in. testy fotelików dziecięcych, zderzeniowe, systemów wspomagania czy opo, które zazwyczaj najbardziej interesują kierowców. W 2022 roku przetestowano ogumienie w trzech różnych rozmiarach.

Test opon zimowych ADAC 2022 w rozmiarze 215/60 R16

W ramach testu opon zimowych ADAC 2022 w rozmiarze 215/60 r16 przetestowanych zostało 17 modeli opon. Rozmiar ten pasuje głównie do kompaktowych SUV-ów w niższej klasie średniej, takich jak: Audi Q3, VW T-Roc, VW Sharan, Opel Zafira, Ford Galaxy, Ford S-Max, Fiat Tipo Cross, Skoda Yeti i Skoda Karoq. To ostatnie auto zostało wykorzystane jako model testowy. Test opon zimowych ADAC 2022 został wykonany w Ivalo w Finlandii, a jego zadaniem było sprawdzenie opon również w ekstremalnych zimowych warunkach – na śniegu i lodzie. Zweryfikowano też, jak opony radziły sobie na suchej i mokrej nawierzchni.

Wyniki testu opon zimowych 215/60 R16

W teście ADAC 2022 aż cztery modele opon w rozmiarze 215/60 R16 otrzymały ocenę dobrą, a kolejne 12 zadowalającą. Jedynie Cooper WM-SA2 + ze względu na słabe noty w kategorii zachowania na suchej nawierzchni nie mógł liczyć na status polecanego modelu.

Zwycięzcy testu – najlepsze opony zimowe 215/60 R16

Najlepszą ocenę w kategorii otrzymały opony Continental WinterContact TS870, a tuż obok uplasowały się Dunlop Winter Sport 5. Oba modele otrzymały ocenę 2.1. Niewiele niżej w rankingu z oceną 2.3 znalazły się opony Goodyear UltraGrip Performance + oraz Michelin Alpin 6. Faworytów jest więc aż czterech, a każdy z nich ma swoje dobre strony: zwycięski model sprawdza się wzorowo na mokrych, zaśnieżonych i oblodzonych drogach, natomiast nieco gorzej na suchej nawierzchni. Na śniegu najlepiej zaprezentował się Goodyear, natomiast na lodzie i suchej drodze – Michelin.

Zwycięzca testu
Continental WinterContact TS 870

Jeśli nie przekonują Cię przetestowane opony, możesz poszukać zamienników w innych
rozmiarach. Każdy model samochodu posiada alternatywy, które można założyć – zmiana może wpłynąć na właściwości jezdne i
pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy. Jeśli nie wiesz, jakie odpowiadają Twojemu modelowi,
sprawdź zamienniki opon dla rozmiaru 215/60 R16.

Testy opon w rozmiarze: 215/60 R16