Partnerem strony jest:

Oponeo.pl

Opony Nokian

Logo Nokian

Kraj pochodzenia

Powstałe w Finlandii przedsiębiorstwo Nokian Tyres to producent opon z długoletnią tradycją. Siedzibą firmy od czasu powstania, aż po dzień dzisiejszy jest Nokia – miasto nad rzeką Nokianvirta, którego nazwa kojarzy się głównie ze słynnymi telefonami komórkowymi. Niewątpliwie jednak, Nokian Tyres jest równie dobrym ambasadorem tej niewielkiej fińskiej miejscowości.

Historia

Tradycja producenta opon Nokian Tyres jest długa, sięga aż XIX wieku. Wszystko zaczęło się w roku 1898, kiedy to działalność rozpoczęły Fińskie Zakłady Gumowe. Przez lata niewielka firma budowała swoją pozycję na rynku, aby następnie łączyć się z kolejnymi, okolicznymi przedsiębiorstwami. W ten sposób w 1967 roku doszło do powstania Nokia Corporation.

Przedsiębiorstwo Nokia Corporation zyskało globalną sławę dzięki produkcji telefonów. Ważną częścią spółki był jednak również producent wytrzymałych i odpornych opon samochodowych oraz rowerowych Zyskując coraz większą siłę, w 1988 roku Nokian Tyres uzyskało w końcu pełną samodzielność, odłączając się od Nokia Corporation.

Kolejnym przełomowym rokiem dla producenta ogumienia był 1995. Wtedy to rosnący prestiż firmy pozwolił jej wprowadzić swoje akcje na Helsińską Giełdę Papierów Wartościowych. Wprowadzenie aktywów do obrotu giełdowego to dla każdej firmy duże wydarzenie. Następne zdarzenie, którego nie można pominąć, miało miejsce w 2003 roku. Wtedy japoński gigant, marka Bridgestone, przejął niemal 20 procent udziałów w Nokian Tyres. Jest to jednak zbyt mały odsetek akcji, aby przejąć kontrolę nad firmą, dlatego fiński producent wciąż pozostaje niezależny.

Obecnie

Producent ogumienia z Nokii od lat prowadzi regularną ekspansję międzynarodową., co zaowocowało otwarciem fabryk w wielu krajach, m.in. w Rosji, Chinach, Kazachstanie, a nawet Indonezji. Główna siedziba firmy wciąż znajduje się jednak w Finlandii. Fabryki firmy cieszą się dużym uznaniem w branży, ze względu na wysoki poziom innowacyjności. Wytwarzanie opon odbywa się przy najnowocześniejszych liniach produkcyjnych. Ogumienie fińskiej produkcji wykorzystywane jest przez wielu producentów aut takich, jak np. Opel czy Ford. Nokian Tyres zajmuje się produkcją opon dla samochodów osobowych, busów, aut ciężarowych, a nawet maszyn przemysłowych i leśnych. Różnorodność ta nie jest przypadkiem. Przedsiębiorstwo chcąc dopasować produkty do zróżnicowanego ukształtowania terenu, było zmuszone tworzyć opony radzące sobie w lesie, jak również na terenach bagnistych i nawierzchniach szutrowych.

Już pierwsze opony produkowane w Nokii słynęły z niezwykłej odporności na niskie temperatury, wilgoć oraz inne trudne warunki atmosferyczne. Firma musiała zwracać uwagę na te aspekty, ze względu na panujący w Skandynawii klimat. Stworzenie wytrzymałych, odpornych na wszelkie czynniki pogodowe opon, było zatem dostosowaniem produktu do panującego klimatu. Dzisiaj wciąż opony zimowe są głównym powodem do dumy dla Nokian Tyres. Testuje się je w Laponii, w położonej w okolicach koła podbiegunowego miejscowości Ivalo.

Ciekawostki

Warto wspomnieć, że Nokia to nie tylko nazwa miasta, ale również słowo to oznacza łasicę. Zwierzęta te bardzo często można napotkać w fińskich lasach, w tym również nad rzeką Nokianvirta. Nie jest więc pewne, czemu Nokian Tyres zawdzięcza swoją nazwę. Prawdopodobnie pochodzi ona od nazwy miasta lub rzeki, niewykluczone jednak, że jest to hołd dla sympatycznego zwierzaka.

Jak wspomniano, fiński producent wytwarza nie tylko ogumienie przeznaczone dla samochodów, ale również dla rowerów. Wśród opon rowerowych marki Nokian Tyres jest bardzo niestandardowy produkt, w postaci opon z kolcami. W Finlandii przez dużą część roku drogi są oblodzone, natomiast kolarstwo jest bardzo popularne. Opony zimowe również i w tej dyscyplinie są więc Finom niezbędne.

Modele opon Nokian