Partnerem strony jest:

Oponeo.pl
Dayton Touring

Dayton Touring - test opony

Opony letnie Testy opon letnich | Kalkulator opon

Touring to opony na sezon letni od amerykańskiego producenta firmy Dayton, która obecnie stanowi część japońskiego koncernu oponiarskiego Bridgestone. Należą do segmentu budżetowego i są ciekawym wyborem dla kierowców szukających ogumienia z bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości. Zapewniają one bowiem odpowiednią przyczepność podczas ciepłych miesięcy w roku bez nadwyrężania budżetu.

Opony Dayton Touring

Są pierwszymi oponami z letniej serii Dayton o tej samej nazwie. Amerykańska firma odpowiada w ramach japońskiego koncernu przede wszystkim za produkcję ogumienia dla małych i średniej wielkości samochodów. Jest to widoczne w rozmiarówce jaką posiada Touring, ponieważ w sprzedaży dostępne są tylko modele dla felg o średnicach od 13 do 15 cali.
Będąc pierwszym modelem z nowej serii, opony zostały udoskonalone w stosunku do poprzedników. Zastosowano w nich między innymi ulepszoną mieszankę gumową zapewniającą krótką drogę hamowania. Dodatkowo poprawiono ich konstrukcję, która po zmianach gwarantuje jeszcze bardziej równomierny rozkład ciśnienia. To z kolei przekłada się na niższe opory toczenia podczas jazdy.

Nie odbył się jeszcze profesjonalny test opon Dayton Touring przeprowadzony przez niezależne czasopismo lub organizację motoryzacyjną. Dlatego trudno porównać osiągi tego modelu do innych podobnych. Jednak opinie o Dayton Touring wyrażane przez kierowców, którzy mieli okazję na nich jeździć, są w większości pozytywne. Ich użytkownicy podkreślają przede wszystkim wysoką przyczepność zarówno na suchych, jak i mokrych nawierzchniach. Co bardzo ważne dobrze trzymają się one drogi także podczas wchodzenia w zakręty. Odznaczają się również niskim zużyciem nawet po przejechaniu na nich wielu kilometrów.

Bieżnik Dayton Touring


W modelu Touring zastosowano wzór symetryczny charakteryzujący się tym, że jego lewa część jest lustrzanym odbiciem prawej. Jest to najprostszy typ bieżnika stosowany najczęściej właśnie w ogumieniu budżetowym przeznaczonym dla małych samochodów ze słabszymi silnikami. Są tanie w produkcji i przy mniejszych obciążeniach zapewniają odpowiednio krótką drogę hamowania w każdych warunkach. Dodatkowo w tym przypadku ten rodzaj rzeźby jest wspierany przez trzy szerokie rowki główne, które odpowiadają za szybkie odprowadzanie wody. Sprawne jej usuwanie spod kół jest kluczowe dla zachowania przyczepności wiosną i latem, kiedy mokra jezdnia jest najbardziej niebezpieczną nawierzchnią.

Bieżnik Dayton Touring

Opinie o oponieDayton Touring


Etykieta Dayton Touring dla rozmiaru 155/65 R13 73 T

F
C
72 dB

Etykiety opon stanowią ustandaryzowany system oznaczeń pozwalający zapoznać się z podstawowymi cechami oglądanego modelu. Wprowadzone zostały przez Unię Europejską w 2012 roku. Dzielą się na trzy kategorie:

  • Przyczepność na mokrej nawierzchni - Wykazuje bardzo przeciętne zachowanie na mokrej nawierzchni. Ogumienie, które uzyskało notę F nie jest polecane na klimaty, w których występują częste opady deszczu.
  • Efektywność paliwowa - Model Dayton Touring uzyskał dobre wyniki w badaniach efektywności paliwowej. Kategoria C oznacza, że charakteryzują go umiarkowanie niskie opory toczenia. Dzięki temu można cieszyć się ze zredukowanego poziomu spalania oraz mniejszej emisji CO2 do atmosfery.
  • Generowany hałas

Opona może uzyskać ocenę w skali od A do F, w przypadku hałasu podawana jest konkretna liczba uśrednionych generowanych decybeli.

Opona w testach

(lewa kolumna oznacza miejsce w tescie)

Ocena klientów


0/6

Zobacz również opony