Testy opon zimowych

Opona zimowa Gdy tylko temperatura zaczyna zbliżać się do zera, czas pomyśleć o zmianie opon na zimowe, aby w tym sezonie nie dać się zaskoczyć. Jednak dla niektórych kierowców będzie to też czas zakupu nowego kompletu. Wybór jest duży, a decyzję może determinować cena jak i właściwości samej opony. Jak wybrać najlepsze z dostępnych?
Zima jest kapryśną porą roku, w czasie której występują bardzo trudne warunki drogowe. Nie należy bagatelizować tego okresu opóźniając zmianę opon. W śniegu czy lodzie, letnie ogumienie nie zachowuje nawet ułamka właściwości opony zimowej. W zimie najważniejsze jest bezpieczeństwo na mokrym, oblodzonym lub zaśnieżonym asfalcie. Na łukach, przy hamowaniu, na podjazdach czy zjazdach czyhają niebezpieczeństwa w postaci gołoledzi, czy zamarzniętych odcinków drogi. Każdy kto użytkuje polskie drogi i zna ich stan, może łatwo sobie wyobrazić, że opona w zimie nie ma lekko.
O trudnym testowaniu nie zapomniały stowarzyszenia motoryzacyjne przygotowujące coroczne testy nowych modeli opon. Pod uwagę brali najróżniejsze próby „sprawnościowe”. Testy okrężne na śniegu i lodzie, a także suchym asfalcie, na których sprawdzana jest przyczepność poprzeczna w tych warunkach. Testy hamowania, w których dużą rolę odgrywa przyczepność wzdłużna jest postrzegana jako kluczowa przy końcowych rezultatach danej opony. Test aquaplaningu na łukach to także ważna rola w sprawdzeniu przyczepności. Należy pamiętać, że wyniki opon zimowych wypadają gorzej w punktacji od letnich. Jest to spowodowane faktem, że zima jest okresem, w którym opony są poddawane morderczym próbom, zapewniając nam maksymalne bezpieczeństwo.
Testy oponiarskie są przygotowywane między innymi przez niemiecki automobilklub ADAC czy gazetę Autobild. Te stowarzyszenia dzięki swojej pracy zasłużyły na globalne uznanie i cieszą się szerokim zaufaniem wśród kierowców na całym świecie od wielu lat. Testy ADAC czy Autobild są niezwykle pomocne, nie tylko dla mniej zaawansowanych kierowców w temacie oponiarskim, ale również pozostają cenną wskazówką dla lwiej części tych bardziej zaawansowanych.


Wyniki poszczególnych testów w kategorii

© 1998-2017 testyopon.pl