Partnerem strony jest:

Oponeo.pl

Opony Goodyear

Logo Goodyear

Kraj pochodzenia

Goodyear to przedsiębiorstwo amerykańskie. Główna siedziba koncernu znajduje się w Akron w stanie Ohio.

Historia Goodyear

Firma Goodyear została założona w 1898 roku przez Franka Seiberlinga. Nazwa pochodzi od Charlesa Goodyeara, który był twórcą współczesnego przemysłu gumowego. Początkowo Goodyear było skromnym zakładem działającym w East Arkon, który zajmował się produkcją opon do karet i rowerów, a także uszczelek, węży strażackich i żetonów do pokera. Firma zatrudniała jedynie trzynaście osób i zmagała się z problemami z dostępem do podstawowych surowców takich jak guma i bawełna. Pomimo trudności Goodyear zaczął szybko odnosić sukcesy i w krótkim czasie zyskał mocną pozycję na rynku. W 1907 powstała nowa fabryka w Detroit, która zajmowała się produkcją opon samochodowych, w tym ogumienia dla słynnego modelu T, wypuszczonego przez Forda. Wkrótce co trzecie auto na amerykańskich drogach miało opony produkcji Goodyear. Wśród popularnych modeli znajdowały się All-Weather Tread czyli pierwsze ogumienie przeznaczone do jazdy we wszystkich warunkach atmosferycznych, wyposażone w bieżnik w kształcie diamentu. Inżynierowie zatrudnieni w Goodyear stworzyli również pierwszą pneumatyczną oponę lotniczą która zastąpiła opony rowerowe i płozy używane w lotnictwie.

W 1926 roku Goodyear był największym na świecie producentem gumy i opon, a obroty firmy sięgały 250 milionów dolarów. W tym czasie firma wprowadziła na rynek pierwszą oponę zimową z kolcami i pierwszą oponę wyprodukowaną z gumy syntetycznej. Druga wojna światowa nie zatrzymała rozwoju marki, ponieważ armia amerykańska miała duże zapotrzebowanie na sprzęt wykonany z gumy. Dział badawczy firmy pracował nad przygotowaniem nowych materiałów i technologii, których zastosowanie wykraczało daleko poza przemysł motoryzacyjny. Naukowcy zatrudnieni w Goodyear stworzyli na przykład materiał, który jest obecnie wykorzystywany do produkcji zastawek serca. W dziale badawczym Goodyear pracował m.in. Paul Flory, który później został laureatem nagrody Nobla z chemii.

Opony Goodyear święciły kolejne sukcesy. W 1959 Mickey Thompson pobił amerykański rekord prędkości pojazdu naziemnego, korzystając z ogumienia tej marki. Pięć lat później Craig Breedlove jako pierwszy pokonał prędkość dźwięku również z pomocą opon Goodyear. W 1971 roku Apollo 14 wylądował na księżycu w oponach wyprodukowanych przez ten koncern.

W 1977 roku powstała pierwsza radialna opona wielosezonowa The Tiempo, w 1987 ZR-S – wyczynowa opona do jazdy z prędkością ponad 240 km/h. Innym nowatorskim rozwiązaniem wprowadzonym przez koncern była opona Run Flat odporna na przebicie.

Goodyear obecnie

W tej chwili Goodyear to największy amerykański producent opon samochodowych. Na rynku światowym koncern ustępuje jedynie Bridgestone oraz Michelin. Firma zajmuje się produkowaniem opon do samochodów osobowych, a także ciężarowych, dostawczych, samolotów, ciężkich maszyn i pojazdów wyścigowych. Koncern Goodyear Tire and Rubber Company obejmuje wiele znanych marek, takich jak Dunlop, Dębica, Fulda i Sava. Opony Goodyear są fabrycznym wyposażeniem dla modeli Jaguara, Audi, Forda, Porsche, BMW, Hondy, Renaulta, Mitsubishi, Volkswagena, Nissana czy Chryslera. Marka jest silnie związana ze sportem motorowym, w tym z wyścigami Formuły 1, Nascar oraz rajdami 4×4 Eco-Challenge.

Ciekawostki

Logo firmy pochodzi od Hermesa – mitycznego patrona wędrowców i posłańca przynoszącego dobre wiadomości, który nosił sandały ze skrzydłami.

Goodyear dostarcza ogumienia do Batmobile’a, którym porusza się Batman.

Do drugiej wojny światowej Goodyear zajmował się również produkcją sterowców, jednak rynek załamał się po tragicznej katastrofie Hindenburga. Obecnie zeppeliny stanowią element strategii promocyjnej marki.

Modele opon Goodyear