Fakty i mity o oponach
Nie ulega wątpliwości, że opony stanowią najważniejszy element wyposażenia każdego samochodu. Od ich kondycji zależy bowiem komfort naszej jazdy, ale także aspekty związane bezpieczeństwem. Dobre opony to bowiem lepsza przyczepność, prowadzenie i krótsza droga hamowania. Z racji istotnej roli, jaką odgrywa ogumienie, narosło wokół niego sporo nieprawdziwych mitów. Warto więc je przedstawić, jednocześnie konfrontując ich nieprawdziwość z istotnymi faktami. Oto najpopularniejsze fakty i mity o oponach.
1. Na letnich oponach z głębokim bieżnikiem można jeździć przez cały rok
Jet to oczywisty mit, który powinien być z całą surowością obalany. Należy podkreślić, iż opona letnia sporo zyskuje na twardości w temperaturze niższej niż 7 stopni Celsjusza. Wielu ekspertów przyrównuje ją wtedy do plastiku. Głębokość bieżnika nie ma więc w tym względzie żadnego znaczenia. Podobnie jest w przypadku drogi hamowania, która przy średniej prędkości 70-80 km/h jest dłuższa o ponad 6 metrów
2. Zbyt niskie ciśnienie w oponach prowadzi do większego spalania paliwa
Jest to potwierdzony fakt, Jak wykazują bowiem wyliczenia, 0,3 bara poniżej docelowego poziomu ciśnienia w oponach prowadzi do zwiększenia spalania nawet do 3 procent. Łatwo więc możemy sobie policzyć, ile stracimy pieniędzy w ramach dłuższych tras.
3. Za stabilizację samochodu odpowiadają opony przednie
Jest to mit, który jednak jest żywy w świadomości wielu osób. Prowadzi to do tego, iż często decydują się one na wymianę wyłącznie opon przednich kierując się założeniem, że ogumienie znajdujące się na kołach z tyłu może znajdować się w nieco gorszej kondycji bez żadnego wpływu na komfort jazdy. Znaczenie nowych opon tylnych widoczne jest zwłaszcza w trudnych warunkach. W przypadku śliskiej nawierzchni to one decydują, czy wypadniemy z zakręty czy też nie.
4. Obecne opony zimowe pozwalają na rozwijanie sporych prędkości
Jest to fakt. Do niedawna sądzone, że opony zimowe nie są wstanie odpowiednio rozpędzić samochodu, gdyż przy sporych prędkościach jazda jest niebezpieczna. Na szczęście producenci posiadają również w swojej ofercie ogumienie, które umożliwia bezpieczną i szybką jazdę.
5. Opony zimowe są niepotrzebne skoro nie ma śniegu
Jest to oczywisty mit. Nie tylko śnieg wpływa bowiem na kondycję ogumienia i komfort prowadzenia. Ogromne znaczenie ma także temperatura. Jeżeli spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza, auto na oponach letnich traci przyczepność, co oczywiście w ogromnym stopniu wpływa na nasze (i nie tylko) bezpieczeństwo.
Zobacz również
Testy opon zimowych |
Testy opon letnich |
Testy opon całorocznych |
Kalkulator opon |