Partnerem strony jest:

Oponeo.pl

Felgi stalowe czy aluminiowe – jakie wybrać?


Kiedy wymienić opony zimowe na letnie?

Felgi to ważny element wyposażenia każdego samochodu. Wpływają na pracę opon, zawieszenia i układu hamulcowego, bezpośrednio determinując bezpieczeństwo podróżowania. Nie bez znaczenia jest także aspekt estetyczny – obręcze o ciekawym wzorze podkreślają wygląd pojazdu, dodając mu elegancji lub sportowego charakteru. Wśród kierowców od lat trwa spór, jakie felgi są lepsze – stalowe czy aluminiowe? Na które spośród nich i dlaczego warto się zdecydować?

Felga stalowa czy aluminiowa – co lepiej wybrać?

Jeżeli zastanawiamy się, czy na lato lub na zimę lepsze są felgi stalowe czy aluminiowe, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników. Aspekty takie, jak wygląd, trwałość czy łatwość pielęgnacji mają bowiem niebagatelny wpływ na wygodę użytkowania obręczy. Poznajmy więc argumenty, które pozwolą odpowiedzieć na pytanie, jakie felgi – stalowe czy aluminiowe – warto wybrać.

Wygląd felg

Jeśli chcemy znacząco poprawić prezencję naszego pojazdu, zdecydujmy się na alufelgi dopasowane rozmiarem do wytycznych producenta samochodu. Odpowiednio dobrane obręcze z aluminium dodadzą autu sportowego charakteru, wyróżniając go na tle innych modeli. Możemy wybierać spośród wersji pięcio- i wieloramiennych, z rantem czy szprychami, a także malowanych na ulubiony kolor, chromowanych lub wykończonych w różnym stopniu połysku. Tak szeroka gama dostępnych propozycji sprawi, że bez trudu dopasujemy je do naszych wymagań i stylu samochodu.

Waga felg

Jakie felgi na zimę – stalowe czy aluminiowe – będą lżejsze? Wbrew powszechnie powielanym opiniom, to obręcze ze stali zazwyczaj ważą nieco mniej. Jest to spowodowane koniecznością użycia mniejszej ilości materiału do ich wyprodukowania. Jednocześnie felgi ze stopu aluminium z uszlachetniającymi dodatkami – choć cięższe, co dla niektórych osób może być wadą – łączą w sobie znacznie więcej zalet, aniżeli wersje stalowe.

Trwałość felg

Kierowcy stojący przed dylematem, czy wybrać felgi stalowe czy aluminiowe na zimę, bardzo często biorą pod uwagę ich trwałość. Jeszcze do niedawna pokutował mit o rzekomej delikatności, jaką cechują się alufelgi 15 cali i inne wymiary tego typu obręczy. Doświadczenia użytkowników wskazują jednak, że modele aluminiowe są bardziej wytrzymałe od wersji stalowych. Dzięki optymalnej elastyczności nie są zanadto podatne na uszkodzenia w wyniku najazdu na dziurę czy krawężnik. Myśląc więc o długotrwałej eksploatacji, lepiej jest wybrać właśnie taką wersję.

Popularny i niestety niezbyt prawdziwy mit dotyczy naprawy modeli stalowych. Wiele osób, szczególnie na forach dyskusyjnych, opisuje własnoręczną naprawę tego typu felg po ich delikatnym uszkodzeniu, np. wygięciu. Prawdą jest, że egzemplarze te można wyprostować nawet w przydomowym warsztacie, jednak daje to pozorne poczucie bezpieczeństwa – felga traci w ten sposób pierwotne właściwości i podróżując na niej, możemy ryzykować nie tylko kondycją samochodu, ale nawet własnym życiem.

W Internecie pojawiają się też pytania o to, jakie felgi na zimę lepiej zniosą ciężkie warunki drogowe. Wykończenie nowoczesnym lakierem sprawia, że aluminiowe obręcze znacznie łatwiej radzą sobie podczas kontaktu z wilgocią, śniegiem i solą drogową, nie ulegając przedwczesnemu niszczeniu.

Pielęgnacja felg

Spora część osób zastanawia się, co wybrać pod kątem łatwości pielęgnacji – felgi stalowe czy aluminiowe na zimę? Opinie użytkowników wskazują, że w bieżącej konserwacji łatwiejsze są obręcze z aluminium. Dzięki powłoce lakierniczej cechuje je większa odporność na korozję, nie wymagając przy tym regularnego czyszczenia oraz malowania.

Alufelgi nie sprawiają również problemów, jeśli chodzi o utrzymywanie ich w czystości. Najczęściej wystarczy spryskać je dedykowanym preparatem, a po krótkiej chwili spłukać wodą, aby w wygodny sposób przywrócić im estetyczny wygląd.

Jakie felgi lepsze – stalowe czy aluminiowe?

Jeśli nadal mamy wątpliwości, weźmy pod uwagę dodatkowe atuty, które pomogą nam w podjęciu decyzji. Przede wszystkim alufelgi powinny być wybierane przez wszystkie osoby, które preferują dynamiczną jazdę. Z uwagi na ich budowę, znacznie lepiej wentylują one hamulce, chroniąc je przed przegrzaniem i poprawiając wydajność pracy, co jest szczególnie ważne latem.

Ponadto – w przeciwieństwie do modeli ze stali – obręcze aluminiowe nie wymagają stosowania kołpaków, które często odpadają od kół oraz łatwo się niszczą, przez co generują dodatkowe koszty.

Jeśli dodamy do tego wspominane zalety, takie jak korzystniejszy wygląd i wyższą trwałość, to wnioski nasuwają się same. Felga stalowa czy aluminiowa? Decyzja wydaje się oczywista.

Jakie felgi na zimę – stalowe czy aluminiowe?

Nadchodzi zima? Felgi stalowe czy aluminiowe lepiej sprawdzą się w moim aucie w trudnych warunkach? Jeżeli zależy nam na trwałości obręczy, warto wybrać modele z aluminium, które nie są wrażliwe na korozję czy działanie chemii drogowej. Dodatkowo są one także łatwiejsze do utrzymania w czystości, co korzystnie wpływa na ich ogólną wytrzymałość oraz prezencję.
Jakie felgi na zimę – większe czy mniejsze – będą lepiej spisywać się w tym wymagającym okresie roku? Przykładowo, jeżeli w swoim aucie posiadamy alufelgi 17 cali, na chłodniejszy sezon warto zaopatrzyć się w komplet o mniejszej średnicy – o ile producent samochodu zezwala na taką jazdę. Zazwyczaj będzie to rozmiar o jeden mniejszy, czyli dla podanego przykładu zaleca się alufelgi 16 cali. Analogicznie postępuje się z innymi wymiarami, jednak zawsze najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego przed wyborem zamienników warto zweryfikować możliwe do wyboru opcje.

Jakie są zalety tego rozwiązania? Zakładając opony zimowe na felgach stalowych czy aluminiowych w mniejszym rozmiarze, będziemy mogli zdecydować się na ogumienie o większym profilu, minimalizując dzięki temu ryzyko uszkodzenia obręczy na jesienno – zimowych dziurach i wyrwach.

Jakie felgi aluminiowe na zimę wybrać? A może lepiej zdecydować się na obręcze stalowe? Choć te drugie są najczęściej tańsze w zakupie i nieco lżejsze, na tym właściwie kończą się ich zalety. Znacznie więcej pozytywnych cech zaoferują nam alufelgi, które są najczęstszym wyborem kierowców stawiających na trwałość, estetykę wykonania oraz bezpieczeństwo podróżowania przez cały rok.

Zobacz również


Testy opon zimowych
Testy opon letnich
Testy opon całorocznych
Kalkulator opon
Kiedy wymienić opony zimowe na letnie?
Narodziny stumilionowej opony w Poznaniu
Nokian. Manipulacje testami opon
Goodyear prezentuje kuliste opony przyszłości
Pompowanie kół samochodowych azotem
Fakty i mity o oponach
Mobilne centra zmiany opon
Ciche opony
Opony bieżnikowane
Opony całoroczne
W jakich krajach Unii Europejskiej opony zimowe są obowiązkowe?
Jak rozpoznać, czy opona jest zużyta
Czym jest aquaplaning?
Sezon wymiany opon w pełni, na jakie modele zwrócic uwagę?
Chińskie opony – plusy i minusy
Opony Run Flat – Czym się wyróżniają?
Ciśnienie w oponach
Łańcuchy śniegowe w praktyce
Zamienniki opon – zasady doboru
Jak poprawnie zmienić koło?
Rozerwanie opony podczas jazdy
Felgi samochodowe
Etykiety na oponach
Jak czytać oznaczenia opon?
Jak przechowywać opony i felgi?
Parametr ET – co oznacza enigmatyczy atrybut felgi?
Kiedy zmienić opony na zimowe?
Czy warto zainwestować w opony Run Flat?
Opony na sezon zimowy 2019
Jakie opony wybrać – całoroczne czy sezonowe?
Co zrobić ze zużytymi oponami samochodowymi?
Kolorowe paski na oponach
Jak uniknąć poślizgu?
Wyważanie kół
Co to jest indeks nośności opon?
Wszystko o oponach kierunkowych, symetrycznych i asymetrycznych
Ile kosztuje wymiana opon?
Opony wzmacniane – czym są i kiedy warto je stosować?
Co to jest indeks prędkości opony?
Opony na sezon zimowy 2020
Nakrętki na wentyle samochodowe
Jak odczytać wiek opony?
Różne opony na osiach?
Czyszczenie felg aluminiowych i stalowych
Całoroczne i zimowe nowości na sezon 2021/2022
Przechowywanie opon i kół
Montaż bagażnika na rowery
Kiedy, jak i gdzie kupić opony zimowe?
Symbol 3PMSF – oznaczenie opon zimowych czy całorocznych?