Partnerem strony jest:

Oponeo.pl

Montaż bagażnika na rowery


Kiedy wymienić opony zimowe na letnie?

Bagażniki rowerowe to elementy umożliwiające bezpieczny przewóz jednośladów nawet na odległość setek kilometrów. W sprzedaży dostępne są różne ich rodzaje, które cechują się odmienną konstrukcją, sposobem mocowania oraz ceną. Sprawdź, w jaki sposób należy montować konkretne typy bagażników.

Jak dobrać bagażnik rowerowy do samochodu?

Jeśli w naszym pojeździe znajdują się relingi, godnym polecenia sposobem przewozu jednośladów będzie montaż bagażnika rowerowego na dachu. To najlepsza opcja w przypadku aut typu kombi czy sedan, które są stosunkowo niskie, a sięgnięcie do uchwytu nie będzie kłopotliwe nawet dla osób o mniejszym wzroście. Montaż wariantu na hak lub klapę warto natomiast wybrać w sytuacji, gdy poruszamy się wysokim autem terenowym, SUV-em lub hatchbackiem. Decydując się na to rozwiązanie, nie będziemy musieli wspinać się dach, ani wysoko dźwigać ciężkich jednośladów, aby przypiąć je do uchwytów.

Przewożenie popularnych dwóch kółek na dachu nie jest obwarowane przepisami prawa – powinniśmy zwrócić uwagę jedynie na maksymalną prędkość, z jaką można się z nimi poruszać. Tę zazwyczaj wskazuje producent konkretnego modelu. Bagażniki tego typu przydają się na dalsze wycieczki, gdy rowery chcemy zabrać daleko poza miejsce zamieszkana. Na bliższe wypady warto jednak wybrać inne typy. Za wygodniejsze metody można uznać montaż roweru na bagażniku na hak lub klapę – jednoślady łatwiej się mocuje, a jeśli chodzi o przepisy, to w takim przypadku musimy jedynie zadbać o optymalną widoczność oświetlenia i tablic rejestracyjnych pojazdu.

Bez względu na wybraną formę transportu, pamiętajmy o zakupie odpowiedniej jakości stelaża i eksploatacji zgodnie ze wskazówkami jego producenta. Zyskamy wtedy pewność, że bezpiecznie dotrzemy do bliższego lub odległego celu, a nasze jednoślady i karoseria samochodu nie ucierpią nawet podczas wielogodzinnej podróży. Przed zakupem konkretnego modelu warto się też upewnić, czy pasuje on do naszego auta oraz sprawdzić, jak zamontować bagażnik na rower w swoim pojeździe.

Montaż bagażnika rowerowego na klapę

Jednym z najwygodniejszych sposobów przewożenia swoich dwóch kółek autem jest umieszczenie ich na klapie samochodu. Sklepowa oferta produktów to umożliwiających rośnie z każdym rokiem, a transport tego typu zyskuje coraz większa popularność. Montaż bagażnika na rowery na klapie nie sprawia kłopotów i jest świetną alternatywą dla aut, które nie mają haka holowniczego, a ich właściciele nie chcą siłować się z jednośladem i podnosić go na wysokość dachu.

Jak zamontować bagażnik rowerowy na klapę? Czynność ta może nieco różnić się w zależności od budowy samochodu. Po ułożeniu ramy stelaża ponad zderzakiem i dopasowaniu jej do kształtu klapy mocujemy ją za pomocą pasków z zaczepami. Blokujemy taśmy w szczelinach widocznych pomiędzy klapą a dachem, lampami bądź nadkolami i zderzakiem. Po naprężeniu pasków i ustabilizowaniu uchwytu wzmacniamy stelaż, dokręcając śruby plastikowymi pokrętłami. Ostatnim krokiem podczas montażu bagażnika rowerowego na klapę będzie umieszczenie w nim rowerów i staranne ich zabezpieczenie z pomocą dedykowanych pasów. Należy jednak pamiętać o tym, że każdy model może mieć odmienne sposoby montażu, które nie muszą być zbieżne z przedstawionymi wyżej najpopularniejszymi czynnościami.

Jak zamontować bagażnik rowerowy na dachu?

Przewóz jednośladów na relingach to jedna z najczęściej wybieranych możliwości ich transportu. Należy przygotować się, że montaż bagażnika rowerowego na dachu jest nieco bardziej skomplikowany, niż zamocowanie modelu na hak czy klapę. Jeżeli na naszym aucie obecne są zintegrowane relingi, musimy przypiąć do nich belki i szyny, a następnie ustawić rowery i ustabilizować je za pomocą specjalnych szczęk do ramy.

Co należy zrobić, jeśli w pojeździe nie ma relingów? Wówczas sprawdźmy, czy w rynienkach na dachu obecne są punkty montażowe. Po wyjęciu lub przesunięciu maskownicy możemy wpiąć do nich belkę poprzeczną, a następnie zamontować uchwyt rowerowy na dach.

Pamiętajmy także o końcowym przytwierdzeniu kół roweru za pomocą pasków lub taśm, co zabezpieczy je przed niekontrolowanym skręcaniem się i utratą stabilności w trakcie jazdy.

Jak zamontować bagażnik rowerowy na dach w prawidłowy sposób? Zawsze starajmy się obciążać pojazd równomiernie, po obu jego stronach. Jednoślady różnej wielkości ustawiajmy naprzemiennie, większe mocując na zewnątrz, a mniejsze – w środku. Bagażniki rowerowe na dach renomowanych marek, zamontowane w sposób zgodny z instrukcją producenta, skutecznie zabezpieczą jednoślady oraz powłokę lakierniczą samochodu przed uszkodzeniem.

Montaż bagażnika rowerowego na hak

Bagażnik rowerowy na hak to najlepsze rozwiązanie dla osób, które obawiają się ewentualnych kłopotów przy mocowaniu platformy do przewozu jednośladów. Jego montaż jest wyjątkowo intuicyjny – szczególnie dla użytkowników, którzy mieli już okazję korzystać z kuli haka holowniczego. Zależnie od wybranego modelu, do jego instalacji musimy wykorzystać śrubę dociskową lub szybki system z dźwignią oraz opcjonalnym zabezpieczeniem antykradzieżowym. Niektóre wersje możemy także przymocować do samochodu już po umieszczeniu na nich roweru.

Jak należy przeprowadzić montaż? Najpierw chwyćmy stelaż obiema rękami, jedną trzymając na dźwigni, a następnie zapnijmy ją, gdy uchwyt znajdzie się dokładnie na kuli haka. Następnie wepnijmy gniazdo elektryczne, które zasili oświetlenie – wysokiej klasy bagażniki rowerowe na hak zazwyczaj są wyposażone w zintegrowane lampy, nie wymagając stosowania dodatkowych świateł. Pamiętajmy także o niezasłanianiu tablicy rejestracyjnej, co pozwoli nam uniknąć mandatu za brak obowiązkowych oznaczeń pojazdu.

Zobacz również


Testy opon zimowych
Testy opon letnich
Testy opon całorocznych
Kalkulator opon
Kiedy wymienić opony zimowe na letnie?
Narodziny stumilionowej opony w Poznaniu
Nokian. Manipulacje testami opon
Goodyear prezentuje kuliste opony przyszłości
Pompowanie kół samochodowych azotem
Fakty i mity o oponach
Mobilne centra zmiany opon
Ciche opony
Opony bieżnikowane
Opony całoroczne
W jakich krajach Unii Europejskiej opony zimowe są obowiązkowe?
Jak rozpoznać, czy opona jest zużyta
Czym jest aquaplaning?
Sezon wymiany opon w pełni, na jakie modele zwrócic uwagę?
Chińskie opony – plusy i minusy
Opony Run Flat – Czym się wyróżniają?
Ciśnienie w oponach
Łańcuchy śniegowe w praktyce
Zamienniki opon – zasady doboru
Jak poprawnie zmienić koło?
Rozerwanie opony podczas jazdy
Felgi samochodowe
Etykiety na oponach
Jak czytać oznaczenia opon?
Jak przechowywać opony i felgi?
Parametr ET – co oznacza enigmatyczy atrybut felgi?
Kiedy zmienić opony na zimowe?
Czy warto zainwestować w opony Run Flat?
Opony na sezon zimowy 2019
Jakie opony wybrać – całoroczne czy sezonowe?
Co zrobić ze zużytymi oponami samochodowymi?
Kolorowe paski na oponach
Jak uniknąć poślizgu?
Wyważanie kół
Co to jest indeks nośności opon?
Wszystko o oponach kierunkowych, symetrycznych i asymetrycznych
Ile kosztuje wymiana opon?
Opony wzmacniane – czym są i kiedy warto je stosować?
Co to jest indeks prędkości opony?
Opony na sezon zimowy 2020
Nakrętki na wentyle samochodowe
Jak odczytać wiek opony?
Różne opony na osiach?
Czyszczenie felg aluminiowych i stalowych
Całoroczne i zimowe nowości na sezon 2021/2022
Felgi stalowe czy aluminiowe – jakie wybrać?
Przechowywanie opon i kół
Kiedy, jak i gdzie kupić opony zimowe?
Symbol 3PMSF – oznaczenie opon zimowych czy całorocznych?