Partnerem strony jest:

Oponeo.pl

Co to jest indeks prędkości opony?


Co to jest indeks prędkości opony?

Indeks prędkości opon samochodowych to ważny parametr, który informuje, z jaką maksymalną dopuszczalną prędkością może poruszać się pojazd wyposażony w konkretny model ogumienia. Widoczny na boku opony, powinien każdorazowo być dopasowany do wytycznych producenta samochodu, dostępnych w jego homologacji. Czym jest to oznaczenie, gdzie go znaleźć oraz dlaczego jest ono tak istotne?

Czym jest indeks prędkości?

Indeks prędkości opon to parametr charakterystyczny dla każdego egzemplarza ogumienia. Możemy spotkać się z angielskim określeniem „Speed Index” lub skrótem SI. Wartość ta wskazuje, z jaką najwyższą liczbą kilometrów na godzinę może bezpiecznie przemieszczać się dany samochód, w którym zastosowano wybrany komplet, przy jednoczesnym maksymalnym obciążeniu, które jest określane jako indeks nośności opon. Obie te cechy, wyznaczane w trakcie profesjonalnych testów laboratoryjnych kontrolujących graniczną wytrzymałość gumy, są zależne od siebie i niezwykle istotne w momencie doboru nowego kompletu ogumienia.

Stosowanie opon z indeksem prędkości i nośności zgodnym z wytycznymi producenta pojazdu jest niezbędne dla zapewnienia najlepszych warunków podróżowania. Twórca samochodu określając te wartości, opiera je na mocy i masie auta oraz innych istotnych parametrach, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w czasie jazdy. Dobór nieodpowiedniego modelu odbiegającego od wskazówek może nieść za sobą poważne konsekwencje, takie jak uszkodzenie ogumienia oraz utrata panowania nad pojazdem, mogąca skutkować nawet wypadkiem. Z tego względu niewskazane jest stosowanie opon z nieodpowiednim indeksem prędkości, a także montowanie egzemplarzy o różnych parametrach na tej samej osi.

Gdzie można znaleźć indeks prędkości?

Oznaczenia prędkości na oponach są widoczne z boku każdego egzemplarza pod postacią liter oraz cyfr, tuż obok rozmiaru ogumienia. Przykładowo jeśli na naszej oponie widzimy napis 225/60 R17 91H, to właśnie ostatnia litera – H – informuje nas, że możemy poruszać się z maksymalną prędkością 210 km/h. Najpopularniejsze indeksy występują w formie liter T, H, V, W oraz Y, niemniej można spotkać także inne oznaczenia. Wartości przypisane konkretnym literom można sprawdzić w poniższej tabeli.

Indeks prędkości opon - tabela
Oznaczenie Prędkość w km/h
A1 5
A2 10
A3 15
A4 20
A5 25
A6 30
A7 35
A8 40
B 50
C 60
D 65
E 70
F 80
G 90
J 100
K 110
L 120
M 130
N 140
P 150
Q 160
R 170
S 180
T 190
U 200
H 210
V 240
W 270
Y 300

Aby dopasować najlepszy komplet ogumienia do naszego samochodu, warto dowiedzieć się, jaki indeks prędkości jest wymagany przez jego producenta. Taką informację znajdziemy w karcie pojazdu, w rejonie klapki wlewu paliwa czy na tabliczce znamionowej. Najczęściej podana wartość będzie trochę większa niż dopuszczalna maksymalna prędkość naszego auta – dzięki temu zapewnione jest najwyższe bezpieczeństwo nawet w trakcie przemieszczania się ze znaczną wartością kilometrów na godzinę.

Montaż opon z wyższym lub niższym indeksem prędkości

Zgodnie z przepisami polskiego Kodeksu Drogowego oraz unijnymi wytycznymi, kupując komplet opon na zimę możemy zdecydować się na zestaw o nieco niższym indeksie prędkości, który jednak nie będzie mniejszy niż Q (do 160km/h). W praktyce ciężko jest jednak znaleźć w sprzedaży modele, w których omawiany indeks byłby mniejszy niż T (do 190 km/h). Choć opony o niższej dopuszczalnej prędkości będą tańsze w zakupie, a dzięki ograniczonym oporom toczenia także bardziej ekonomiczne, jednocześnie będą one podatniejsze na ścieranie, pogarszając także nieco przyczepność oraz wydłużając drogę hamowania.

Montując komplet ogumienia na lato, niestety niedozwolone jest użycie opon o mniejszych parametrach, niż wskazane przez producenta samochodu. Jednocześnie możemy zdecydować się na zestaw o większym niż zalecany indeksie. Jakie będą zalety takiego rozwiązania? Większe oznaczenie prędkości opon sprawi, że będą one sztywniejsze, poprawiając ogólną sterowność oraz zachowanie pojazdu w trakcie pokonywania zakrętów – stąd sprawdzi się ono u kierowców preferujących dynamiczny styl jazdy. Zarazem opony z wyższym indeksem prędkości pogarszają komfort podróżowania oraz są droższe w zakupie niż standardowe modele ogumienia.

Dlaczego indeks prędkości jest tak ważny?

Współczynnik prędkości opon jest niezwykle ważnym parametrem, w dużej mierze odpowiedzialnym za bezpieczeństwo podróżowania. Zastosowanie ogumienia ze zbyt niskim indeksem zwiększa ryzyko wystrzału opony w czasie jazdy, grożącego uszkodzeniem samego pojazdu, jak i obrażeniami jego pasażerów. Z tego względu powinien on być – prócz odpowiedniego rozmiaru – istotną wskazówką w czasie zakupu nowego kompletu do każdego auta.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za stosowaniem opon z właściwym indeksem prędkości jest możliwość uzyskania ewentualnego odszkodowania z zakładu ubezpieczeniowego. Jeśli rzeczoznawca stwierdzi, że przyczyną wypadku było stosowanie ogumienia ze zbyt niskim współczynnikiem, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty polisy, stawiając nas przed koniecznością samodzielnego pokrywania kosztów napraw.

Indeks prędkości opon samochodowych to obok ich rozmiaru jeden z najważniejszych parametrów każdego kompletu. W znacznej mierze odpowiada za bezpieczeństwo podróżowania, pozwalając w pełni korzystać z osiągów pojazdu. Zakup ogumienia zgodnego z wytycznymi producenta auta jest także regulowany unijnymi i krajowymi przepisami, stąd warto mieć je na uwadze w trakcie poszukiwania nowego zestawu opon.