Partnerem strony jest:

Oponeo.pl

Co zrobić ze zużytymi oponami samochodowymi?


Co zrobić ze zużytymi oponami samochodowymi?

Jazda na zużytych oponach jest bardzo niebezpieczna. Dlatego po starciu bieżnika lub uszkodzeniu powinny być one natychmiast wymienione na nowe. Jednak nie oznacza to, że zużyte ogumienie jest bezwartościowe. Składa się bowiem z wielu cennych surowców, które można odzyskać i użyć ponownie. Takie działanie przyczynia się zarówno do ochrony środowiska naturalnego, jak i konkretnych korzyści ekonomicznych. Sklep internetowy oponeo.pl przygotował analizę podsumowującą obecny stan odzysku opon w Polsce i na świecie, szanse i wyzwania stojące przed tą branżą oraz porady dla kierowców, którzy zastanawiają się co zrobić ze zużytym ogumieniem.

Regulacje prawne

Tego typu odpady są znacznym problemem, ponieważ tylko w 2017 roku sprzedano w Polsce 281 tysięcy ton ogumienia. Polskie prawo nakłada na producentów i dystrybutorów obowiązek odzysku 75% tonażu opon wprowadzonych do obiegu w roku ubiegłym. Z czego co najmniej 15% musi zostać poddane recyklingowi materiałowemu, czyli odzyskaniu surowców z odpadów. Ta forma odzysku uznawana jest za najbardziej ekologiczną.

recykling opon samochodowych

Jak wyglądają rzeczywiste dane?

W obu kategoriach są one bardziej optymistyczne. W 2017 roku poziom odzysku zużytych opon wyniósł 80,7%, z czego 35,4% trafiło do recyklingu materiałowego. Pomimo tego, że wynik recyklingu jest ponad dwukrotnie wyższy od obowiązkowego współczynnika, to ciągle jest jeszcze dużo do zrobienia w tej kwestii. Przykładowo w Portugalii wynosi on 60%, w Finlandii 68%, a w najlepszej pod tym względem Danii 100%.

recykling opon w Unii Europejskiej

Do czego można wykorzystać zużyte opony?

W Polsce często poddaje się je odzyskowi energetycznemu, czyli spala w specjalnych warunkach m.in. w cementowniach zamiast węgla jako źródła energii. W przypadku recyklingu materiałowego podstawowe surowce, które można odzyskać to: stal, tekstylia i kawałki gumy. Stal po oczyszczeniu ponownie się przetapia, a tekstylia wykorzystywane są na przykład do wzmacniania betonu. Szerokie zastosowania ma także główny składnik opon, jakim jest guma. Granulat gumowy używany jest między innymi do produkcji: wycieraczek, dywaników samochodowych, mat sportowych, sztucznej murawy piłkarskiej oraz jako dodatek do asfaltu o zwiększonej wytrzymałości.

obieg zamknięty opon

Co zrobić ze starymi oponami?

Najprościej jest zostawić je w zakładzie wulkanizacyjnym lub serwisie, w którym zostały wymienione na nowe. Niestety przepisy nie regulują kwestii opłat za przekazanie starego ogumienia warsztatowi wulkanizacyjnemu, dlatego może się to wiązać z poniesieniem dodatkowej opłaty. Istnieją jednak warsztaty, które wykonują takie usługi bez dodatkowego obciążenia naszego budżetu. Oponeo.pl, które posiada sieć współpracujących serwisów partnerskich, oznacza na swojej stronie takie zakłady za pomocą symbolu zielonego listka.

W 2019 roku tylko w okresie od 1 marca do 30 września Oponeo pomogło w odbiorze ponad 169 tysięcy sztuk opon. Inną opcją dla osób prywatnych może być zostawienie zużytego ogumienia w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów (należy jednak wpierw sprawdzić, czy PSZOK w naszej okolicy przyjmuje tego rodzaju odpady oraz na jakich zasadach).

Całość opracowania tematu dostępna na stronie autora: https://www.oponeo.pl/artykul/recykling-opon