Partnerem strony jest:

Oponeo.pl

Kiedy zmienić letnie opony na zimowe?


Kiedy zmienić letnie opony na zimowe?

Bezpieczna jazda samochodem wymaga posiadania odpowiedniego ogumienia, które jest dostosowane do warunków atmosferycznych panujących w danym okresie. Nie bez przyczyny opony letnie przeznaczone są na cieplejsze dni, a opony zimowe zakłada się w czasie, gdy panuje niska temperatura. Jeżeli zastanawiasz się, kiedy zmienić opony, odpowiedź znajdziesz w niniejszym tekście.

Dlaczego należy wymieniać opony

Opony letnie, jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone na lato i dostosowane do temperatury, która panuje w trakcie najcieplejszej pory roku. Używana do ich produkcji mieszkanka gumy, jak i ich bieżnik znacznie różnią się od rozwiązań, jakie wykorzystują opony zimowe. Tzw. zimówki są bardziej miękkie i mają gęstszy bieżnik, dzięki czemu zachowują lepszą przyczepność na śliskiej powierzchni niż opony letnie, które z kolei są twardsze i posiadają rzadszy bieżnik, dlatego lepiej spisują się na suchej lub mokrej drodze.

Jeżdżąc zimą na oponach letnich, narażasz siebie, pasażerów znajdujących się w aucie oraz innych uczestników ruchu drogowego na duże zagrożenie. Wynika to oczywiście z podwyższonego ryzyka wpadnięcia w poślizg, przed którym opony letnie nie chronią w zimowych warunkach prawie w ogóle. Kwestie bezpieczeństwa to nie wszystko – opony należy zmieniać na czas również ze względu na ich właściwości fizyczne. Jeżeli zachowasz w swoim aucie opony letnie zimą, możesz mieć pewność, że szybko się zużyją i stracą swoje właściwości. Analogicznie będzie z oponami zimowymi latem – w tak samo krótkim czasie przestaną się nadawać do czegokolwiek.

Kiedy wymienić opony na zimowe

Każdego roku w okolicy października i listopada wielu kierowców zastanawia się, czy już nadszedł czas, aby zmienić opony letnie na zimowe, czy może czekać do pierwszych opadów śniegu. Prawdę mówiąc, ani miesiąc, ani opady śniegu nie są w tym przypadku decydujące – największą rolę w kontekście decyzji o wymianie opon odgrywa temperatura. Nie bez przyczyny przyjęło się, że dolną granicę stanowi 7 stopni Celsjusza – jeżeli temperatura jest niższa, należy wstawić zimowe ogumienie. Pojawia się jednak pytanie: jak i kiedy mierzyć temperaturę? Przecież rano jest ona znacznie niższa niż w południe. Zgadza się, dlatego należy uwzględniać pory, w których kierowca porusza się po drogach – jeżeli jeździ codziennie rano, powinien brać pod uwagę właśnie tę porę dnia. Alternatywnie można obliczyć średnią dobową temperaturę w ciągu dni i nią się kierować, wymieniając opony letnie na zimowe

Kiedy wymienić opony na letnie

Wiedząc, kiedy wymienić opony na zimowe, łatwo się domyślić, kiedy zamienić je na letnie – oczywiście w okresie, w którym temperatura przekroczyła pułap 7 stopni Celsjusza. Z reguły ma to miejsce w okolicach kwietnia, na początku maja. Opony zimowe mogą jednak być założone nieco dłużej – nie warto wymieniać ich zbyt wcześnie, aby nie narazić się na niespodziewany powrót zimy. Opony letnie należy zamontować w momencie, gdy ma się pewność, że przymrozki i niska temperatura na pewno się nie pojawiają w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Opony całoroczne

Czy istnieje metoda, dzięki której można uniknąć wymiany opon? Okazuje się, że tak – są nią opony całoroczne. Ich producentom przyświeca myśl połączenia w jednym modelu właściwości ogumienia na zimę i na lato. Ma to swoją niewątpliwa zaletę, jaką jest wygoda – nie trzeba bowiem co pół roku jeździć do wulkanizatora, korzystać z możliwości, jakie oferują mobilne centra zmiany opon ani samemu męczyć się z ich wymianą. O ile opony całoroczne dobrze radzą sobie latem, o tyle przy srogiej zimie i podczas jazdy po oblodzonej lub ośnieżonej nawierzchni mogą nie spisywać się tak dobrze jak opony zimowe. Niemniej przy łagodnej zimie i braku śnieżyc da się z nich bezpiecznie korzystać zwłaszcza w obszarach miejskich.