Testy opon letnich

Opona letnia Gdy tylko śniegi topnieją, a termometr wskazuje coraz wyższą temperaturę, wielu kierowców rozważa powrót do letniego ogumienia. Z uwagi na stan naszych dróg, a także warunki atmosferyczne, które szybko niszczą zimówki – warto w dobrym czasie podjąć decyzję o zmianie kompletu. Zimowe ogumienie jest bowiem dobre, ale na śnieg, lód i błoto pośniegowe. Na suchym czy mokrym asfalcie lepiej spisuje się letnia opona.
Wybór letniego ogumienia jest niezwykle ważny, gdyż u większości kierowców jest to opona, którą pokonuje się zdecydowanie większą część kilometrów w roku. Zatem taka opona powinna godzić ze sobą komfort, bezpieczeństwo i ekonomię użytkowania. Z roku na rok oczekiwania użytkowników opon rosną i wywołuje to ciągły postęp technologiczny przy produkcji ogumienia.
Obecnie przeprowadza się szereg prób sprawnościowych, testujących przyczepność poprzeczną i wzdłużną w różnych warunkach atmosferycznych. Takie testy dają pogląd na całkowitą i maksymalną zdolność opony do utrzymania przyczepności. Tak samo jak w przypadku opon zimowych, za najważniejszą próbę uważa się hamowanie, ponieważ to ona pozwala uniknąć wielu wypadków. Tym samym zdolność opony do utrzymania przyczepności podczas hamowania, uznawana jest jako kluczowe kryterium oceny.
Jak co roku testy opon letnich przeprowadziły najbardziej szanowane stowarzyszenia automobilklubów na świecie, m.in. ADAC, Autobil czy ACE/GTU. Zapoznanie się z wynikami poszczególnych opon może być na pewno bardzo pomocne dla świeżych kierowców, którzy nie do końca są zapoznani z tematem. Możemy też z dużą pewnością stwierdzić, że testy ADAC czy Autobild są chętnie czytane i analizowane również przez doświadczonych kierowców, a także profesjonalistów czy sportowców.


Wyniki poszczególnych testów w kategorii

© 1998-2017 testyopon.pl