Partnerem strony jest:

Oponeo.pl

Test opon letnich ADAC 2017 - rozmiar 195/65R15

Opony letnie

Testy opon niemieckiego automobilklubu ADAC uchodzą za jedne z najbardziej wiarygodnych w Europie i na świecie. Posiłkowanie się nimi przy zakupie ogumienia jest zdecydowanie dobrym rozwiązaniem. Najnowsze wyniki z początku 2017 roku pomagają wybrać letnie opony, które przez ekspertów z ADAC są uważane obecnie za najlepsze dla samochodów klasy średniej.

Niemieccy specjaliści sprawdzili jakość 16 modeli opon w rozmiarze 195/65 R15, przeznaczonych przede wszystkim dla samochodów klasy średniej, czyli dla dużej części aut poruszających się po polskich i europejskich drogach. Testując ogumienie, sprawdzono i oceniono je pod kątem zachowania na suchej i mokrej nawierzchni, szybkości zużycia, emisji hałasu i wpływu na zużycie paliwa.

Spośród wszystkich przebadanych modeli tylko pięć z nich uzyskało łączną notę na poziomie dobrym – jako bardzo dobre nie oceniono żadnych z branych pod uwagę opon. W dziesięciu przypadkach wystawiono ocenę zadowalającą, a jeden model – Champiro FE1 marki GT Radical – określono zaledwie jako wystarczający z uwagi na słabą przyczepność zarówno na mokrej, jak i suchej nawierzchni.

Trzecie miejsce zajęły opony PremiumContact 5 od Pirelli, które najlepiej w całym zestawieniu spisały się na mokrej nawierzchni. Podkreślono również ich bardzo dobre wyważenie. Te same aspekty zdecydowały o zajęciu drugiego miejsca przez model Turanza T001 marki Bridgestone, które doceniono także za stosunkowo niewielki wpływ na zużycie paliwa. Znakomita stabilność i taka sama przyczepność, szczególnie na mokrej nawierzchni, w połączeniu z wytrzymałością i świetnym wyciszeniem zdecydowały o pierwszej pozycji dla opon Cinturato P1 Verde od Pirelli.

Pierwszą trójkę zestawienia zdominowała klasa premium: Continental, Bridgestone i Pirelli. Trudno być zaskoczonym, że najlepsze opony dostarczają renomowani i doświadczeni producenci o światowej rozpoznawalności. Z tego schematu wyłamuje się model Energy Saver+ od popularnej i cenionej marki Michelin, który w teście ADAC znalazł się aż na jedenastej pozycji – mimo że kosztuje najwięcej spośród wszystkich sprawdzonych opon.

 

Zwycięzca testu
Pirelli Cinturato P1 Verde